Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan ve iki gazeteci Eynesil’de gözaltı alındı

Coşkun’a “şantaj, tehdit, kasten yaralama, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamaları yöneltildi

Kolaj: Independent Türkçe

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl Giresun'da gözaltına alındı. Coşkun ve Kızıl'ın gözaltına alınmasının ardından Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan da, sabah saatlerinde evine polislerin geldiğini ve emniyete götürüldüğünü duyurdu.

Gazeteci Burcu Karakaş, sosyal medya hesabından meslektaşları Canan Coşkun ve Kazım Kızıl’ın Giresun’da gözaltına alındığını duyurdu.

Karakaş “Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden arkadaşlarımız gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl Giresun’da gözaltına alındı” paylaşımı yaptı.

Karakaş, daha sonra “Giresun’da gözaltına alınan arkadaşlarımız gazeteci Canan Coşkun ve belgesel yönetmeni Kazım Kızıl, yarın savcılığa çıkarılacak. Geceyi gözaltında geçirecekler” bilgisini verdi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da “#RabiaNaz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştıran TBMM Komisyonu’na Giresun Eynesil’de eşlik ederken gözaltına alınan meslektaşlarımız @canancoskun & belgeselci @kazimkizil ın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Gazetecilere yönelik usandıran tacize son!” mesajını paylaştı.

Araştırma Komisyonunda yer alan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da sosyal medya hesabından “Bu şekilde herşeyi daha da karartıyorsunuz! Gazeteci araştırır, sorgular, biat etmez, işini yapar! Derhal serbest bırakılmalılar…#KazımKızıl#CananCoşkun” paylaşımında bulundu.

Şaban Vatan: Polisler geldi

Sabah saatlerinde de Vatan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Polisler beni almaya geldi, eve, ifadem alınacakmış” dedi.

Rabia Naz’ın annesi Atika Vatan ise eşi Şaban Vatan’ın sabah polis tarafından ‘alındığını’ belirterek, “Eşim beni arayarak, telefonunun da alınmak üzere olduğunu söyledi ve herkese haber vermemi istedi” dedi.

 

Atika Vatan ayrıca gazeteci Erhan Öztürk’e bir video gönderdi. Vatan, videoda “Elimde bebeğimle beraber eşimin adaletini buradan sağlamaya çalışıyorum. Benim devletim nerede?” diye sordu.

Canan Coşkun'un ifadesi

Gözaltına alınan gazeteci Canan Coşkun’a “şantaj, tehdit, kasten yaralama, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamaları yöneltildi.

Coşkun  ifadesinde komisyonda görevli olan CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile ortak bir çalışma için bulunduğunu, dosya hakkında Süllü’ye danışmanlık yaptığını belirterek, dosyada ifadesini değiştiren tanık Mürsel Küçükal ile görüşmek için evine gittiğini, CHP Milletvekili Süllü ile birlikte çalıştığını ve ifadesiyle ilgili bir soru sormak istediğini aktardı. Küçükal’ın kendisini eve davet ettiğini belirten Coşkun, olayın nasıl olduğunu sorduğunda Küçükal’ın yere yatarak Rabia Naz’ı nasıl bulduğunu anlattığını söyledi. O sırada Küçükal’ı eşinin geldiğini belirten Coşkun, Mürsel Küçükal’ın birden dışarı çıkıp “Gelin size orada göstereyim” dediğini aktardı.

Mürsel Küçükal’ın eşinin “Beni bekleyin” demesine rağmen Küçükal’ın beklemediğini bunun üzerine Mürsel Küçükal’ın peşinden evden çıktığını belirten Coşkun, Küçükal çok hızlı yürüdüğü için peşinden koştuğunu ifade etti. Olay yerine varan Küçükal’ın aynı evdeki gibi yerde sürünerek olayı aktardığını belirten Coşkun, Küçükal’ın buradan Rabia Naz’ın ilk sesin duyduğu çeşmenin oraya gittiklerini, dönüş yolunda Küçükal’ın eşinin de yanlarına geldiğini söyledi.

Bu sırada yere çekim yapan Kazım Kızıl ile Şaban Vatan ile karşılaştıklarını, Vatan’ın “Sen ifadeni neden değiştirdin” diye sorduğunu, bunun ardından Vatan ile Küçükal’ın birbirleriyle konuşmaya başladıklarını, kendisinin bu noktadan sonra soru sormadığını vurguladı. Coşkun bu süre boyunca ses kaydı almaya devam ettiğini, kayıt dinlendiğinde konunun daha iyi anlaşılacağını söyledi.

Valilikten açıklama

Ayrıca, gözaltılarla ilgili Giresun Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada, gazeteci Canan Coşkun'un olayın tanığını kandırdığı ileri sürüldü. 

Valiliğin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

12.04.2018 günü Eynesil İlçesinde ikametinin önünde ağır yaralı halde bulunduktan sonra hastaneye intikali sağlanan, yapılan müdahalelere rağmen müteveffa Rabia Naz VATAN’ ın şüpheli ölüm olayı ile ilgili olarak halen yürümekte olan adli tahkikatın yanında 08.11.2019 günü (12) milletvekilinden oluşan “TBMM Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gerekli Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu” İlimiz merkez ve Eynesil İlçesinde çalışma ziyareti yapmıştır. Komisyonun faaliyetlerini tamamlayıp İlimizden ayrılmasından sonra baba Şaban VATAN tarafından tanık Mürsel KÜÇÜKAL’a yönelik gerek sosyal medya üzerinden, gerekse aleni olarak tehdit ve hakaretlerde bulunduğu tespit edilmiştir.

13.11.2019 günü saat:17.57 de Eynesil İlçe Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat hattını arayan E.K. “Ören yolu Dedeli Küme Evleri üst kısmında bir inilti ve bağırma seslerini” ihbar etmesi üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekipler olay yerine intikal etmiş, yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda Şaban VATAN’ın Rabia Naz olayı ile ilgili ifade veren Mürsel KÜÇÜKAL isimli şahsı atölyeye kapattığını, atölyeden bağırma sesleri geldiğini bildirilmesi üzerine görevli ekip Mürsel KÜÇÜKAL’ın ikametine geçmiş, şahısla yapılan görüşmede; “tanımadığı ince uzun boylu bayan bir şahsın yanına gelerek Şaban VATAN’ın ikametinin orada Meclis Komisyonunun kendisini beklediğini söyleyerek, Rabia Naz hadisesinin vuku bulduğu yere eşi ile beraber getirdiğini, burada tanımadığı 3 şahsın evin yanında yol üzerinde beklediğini gördüğünü, burada şahısların kendisine Rabia Naz’ın nasıl süründüğünü zorla göstermesini istediklerini, kendisinin korkudan yere yatarak defalarca süründürüldüğünü, akabinde Şaban VATAN ve yanında bulananların (kendisini meclis araştırma komisyonu üyesi milletvekilinin yardımcısı olarak tanıtan C.C., yanında bulunan K.K. ve T.D.) kendisini pimapen atölyesine soktuklarını tehdit ve gözdağında bulunduklarını beyan etmiştir. Konu ile ilgili günün Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmiş ve adli tahkikat başlamıştır.

C.C. isimli şahıs konu ile ilgili olarak olayın tanığı Mürsel KÜÇÜKAL’ı TBMM Meclis Araştırma Komisyonundaki bir üye Milletvekilinin yardımcısı olduğunu ve komisyon üyelerinin olay yerinde kendisini beklediğini söyleyerek kandırmak suretiyle, kendilerine Meclis Araştırma Komisyonu süsü vererek olay yerinde baskı ve tehditte bulunarak şahsı süründüren, hürriyeti tahdit, darp ve tanık ifadesini değiştirmeye zorlamaları dolayısıyla şüpheli K. K., T. D., C. C. ve Şaban VATAN gözaltına alınmış, ikamet adresleri ve araçlarında aramalar yapılarak dijital materyaller incelenmek üzere muhafaza altına alınmıştır.

Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “ Şantaj-Kasten Yaralama, Tehdit, Hakaret, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma ve Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs” suçlarından adli tahkikat sürdürülmekte olup, olayda TBMM isminin kullanılması itibariyle Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gerekli Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna da ayrıca bilgi verilmiştir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU