Erdoğan'ın eski danışmanı: Amaç, İmamoğlu'nun popülaritesinin düşmesine izin vermemek ha bire takviye etmekse...

Akif Beki: "Türkiye'yi dünyaya kötüledi" suçlamasının modası hiç geçmez bizde

Kolaj: Independent Türkçe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki danışmanlarından Akif Beki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki yeni tartışmayı yazdı.

İmamoğlu, geçen günlerde Avrupa'da katıldığı bir toplantıda seçilmiş belediye başkanları yerine kayyum atanmasını eleştirmiş, Soylu da İmamoğlu'na "ahmak" diyerek tepki göstermişti. Soylu, İmamoğlu'nun "Türkiye'yi dünyaya şikâyet ettiğini" savunarak bir dizi eleştiri getirmişti.

Akif Beki de bugünkü köşe yazısında Soylu'nun İmamoğlu'na yönelik tepkisini kaleme aldı.

Türkiye'de "Bizi dünyaya kötüledi" suçlamasının popülerlerliğinin hiç geçmeyeceğini belirten Beki, şunları yazdı:

İçişleri Bakanı Soylu'nun İmamoğlu'na tepkisini hararetle savunan medyaya bakıyorsunuz...Dün muhalifken polis baskınına uğradıklarında öyle demiyorlardı.

İçeride başı sıkıştığında, 'iç işlerimize karıştırmayız' efeliğini unutup AB'yi ayağa kaldıran, ABD'yi tavır alıp baskı kurmaya çağıran, dünya sosyetesinin himmetine sığınanlar bunlar.

"Avrupa'ya rezil oluyoruz, Avrupa Konseyi'nin haklar sözleşmesi ihlal ediliyor, Türkiye'yi AİHM'de mahkum ettireceksiniz, ülkeyi utandırıyorsunuz, el alem bize bakıyor, ayıptır yazıktır" argümanına sarılanlar, bugün  İmamoglu'nu taşlamada başı çekiyor.

İBB Başkanı, parçası olduğumuz Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin Türkiye oturumunda konuşmuş. Yerel yönetimlere kayyum atalamalarına gelmiş söz. Demiş ki; terörle irtibatı yargı kararıyla kesinleşmişse en ağır cezaya çarptırılacak elbette ama onun dışındaki görevden almalar yanlış. Hukuka, demokrasiye ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırı.

Vay, sen misin 'seçimle gelen belediye başkanı seçimle gitmeli' diyerek terörü aklayan, suçluları övüp arka çıkan, teröristleri koruma propagandası uğruna ülkesini ecnebiye karalayan!..

"AK Parti'ye kapatma davası ve başörtüsü yasağının aşılması dahil, elde edilen her ne hak ve özgürlük kazanımı varsa hepsinde dünya demokratik sosyetesi pay sahibi oysa" diyen Beki, yazısına şöyle devam etti:

Onların destek ve baskıları olmasa, askeri vesayete karşı mücadele başarılabilir miydi?

Hadi, yabancı medya ve platformlarda konuşurken ülkedeki olumsuzlukları eleştirmek dün meşru haktı, bugün değil diyelim...

Hadi, uluslararası toplumu başka ülkelerin iç işlerine müdahaleye davet etmek bize hak, onlara değil diyelim...

Dün kendisine karşı kullanıldığında AK Parti'yi büyüten, parlatan şey, bugün İmamoğlu'na karşı kullanıldığında kime yarar? 

Tabii amaç, popülaritesinin düşmesine izin vermemek, İmamoğlu'nu ha bire takviye etmekse, o ayrı.

Independent Türkçe, Karar

 

DAHA FAZLA HABER OKU