Taliban ve Rusya

Tüm bu faktörler ve diğerleri, burada cihattan ve orada vatanseverlikten özür dileyerek, Taliban'ı bugün Rusların dostu haline getiriyor

Fotoğraflar: AP/Reuters

Taliban hareketinin resmi dergisi es-Sumud'un 2008 tarihli 23'üncü sayısında, Kültür ve Enformasyon Bakanı, Emirliğin çöküşünden sonra medya kuruluşunu kuran ve Nangarhar vilayetindeki askeri yetkili Kudretullah Cemil, "Taliban'ın savaşının İslamî ve fikrî olduğunu" söyledi.

Cemil, "Taliban'ın amacı cihadın çarpıtılmasını önlemek ve Müslümanların zihninden intihar saldırısı fikrini çıkarmaktır. Zira Batı, bu yüzden cihada ‘terörizm' diyor ve bu görevi şeytani isimlerle adlandırıyor" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın son aylarda çeşitli saldırılara maruz kalmasının ardından 4 Temmuz Perşembe günü, Taliban hareketini terörle mücadelede müttefiki olarak değerlendirdi.

AFP'nin haberine göre Putin, Astana'da düzenlediği basın toplantısında, "Taliban terörle mücadelede kesinlikle müttefikimizdir. Çünkü mevcut her hükümet kendi yönetiminin bağımsızlığı ve yönettiği devletin istikrarıyla ilgilenir" dedi.

Birbirine yakın iki zaman dilimi arasında yaşanan büyük değişim, siyasi dalgalanmaların ne kadar geniş bir olasılığa sahip olduğunu gösterdi.

Siyaset denen bu cangılda işlerin her zaman iki sınır arasında bir çizgi ya da iki zıt renk (siyah ve beyaz) arasında bir seçim olmadığı ortaya çıktı.

Bilakis çoğu zaman, tüm dereceleriyle gri alan da dahil olmak üzere, renklerin derece derece olduğu görüldü.

Taliban bugün kendi özüne karşı dönüyor. Taliban saf, dindar, sadık bir İslami cihat hareketidir ve dünyanın küçümsemesine rağmen her yerdeki mücahitlerle sonsuza kadar müttefiktir. Arap mücahitlerin yıldızı Usame bin Ladin'in koruyucusudur.

Usame, Azzam ve Molla Ömer'in literatürüne göre Taliban, İslam düşmanlarının düşmanıdır -ve bildiğim kadarıyla Rus ayısı bu listenin başında yer alıyor-.

Huda es-Salih tarafından alarabiya.net'te yayınlanan kapsamlı bir analizde de belirtildiği üzere, Taliban dergisi kendisini "cihatçı davet dergisi" olarak tanımlamaktadır.
 


Rusya'nın Çinlilerle birlikte Taliban'a karşı tutumunu değiştirmesinin pratik nedenleri var, Taliban için de durum tam tersi.

Afganistan, burada detaylandırılamayacak birçok nedenden ötürü Batı ile Doğu, ABD ile Batı'nın geri kalanı ve Rusya ile Çin arasında uluslararası bir çatışma alanıdır.

Rusya'nın Taliban ile bu yakınlaşmasının ticaret yolları, ekonomi ve sınırlar meselesi dışında terörizm ve güvenlik meselesi gibi özel nedenleri de var.

Bugün biliyoruz ki Rusya, Orta Asya'da yoğunlaşan IŞİD-Horasan kalıntılarının tehdidiyle karşı karşıya ve Afganistan da bu örgütün yuvalarından ve merkezlerinden biri olarak görülüyor.

Malum olduğu üzere IŞİD bugün Rusya ve Taliban için ortak bir düşmandır.

ABD ise Demokrat Parti'nin aptallığı yüzünden Afganistan'daki nüfuzunu ve ordusunu çarçur ederek Taliban'ın düşmanı haline geldi.

Tüm bu faktörler ve diğerleri, burada cihattan ve orada vatanseverlikten özür dileyerek, Taliban'ı bugün Rusların dostu haline getiriyor.

 

 

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Bu makale Independent Türkçe için Londra merkezli Şarku'l Avsat gazetesinden çevrilmiştir.

Şarku'l Avsat 

DAHA FAZLA HABER OKU