PODCAST | Afrika Zamanı

Ömer Faruk Özbil, "Afrika Zamanı" podcast programının bu bölümünde Afrika'nın kuzeyinden güneyine, doğusunda batısına "5 Dakikada Afrika Gündemi"ni aktardı

Merhaba değerli dinleyiciler,

Bugün 23 Haziran 2024;

Independent Türkçe için hazırladığım, 

"Afrika Zamanı" podcast programına hoş geldiniz.

Her hafta pazar günü "5 Dakikada Afrika Gündemi" ile karşınızda olmaya devam ediyorum. 

Bu hafta Afrika'nın kuzeyinden güneyine, doğusunda batısına birçok gelişmeyi sizlere aktaracağım.
 

Kenya'da vergi protestosu: 200 kişi yaralandı

Kenya'da hükümetin bütçe açığını kapatmak amacıyla vergi artışını içeren yasa tasarısı, başkent Nairobi başta olmak üzere ülkenin farklı şehirlerinde protesto edildi.

Protestocularla güvenlik güçleri çatıştı, 2 kişi öldü, 200 kişi yaralandı. Yüzlerce protestocu göz altına alındı.

Uluslararası Af Örgütü ve Kenya Tabipler Birliği yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin protestolara müdahale esnasında gerçek mermi kullandığını belirtti.

Hükümet, ek vergilerle 2,7 milyar dolarlık gelir elde etmeyi amaçlıyor. Yoğun protestoların ardından hükümet geri adım attı ve yasa tasarısında bazı değişiklikler yaptı.

Ekmekte önerilen yüzde 16'lık katma değer vergisi (KDV), döviz işlemleri ve mali hizmetlere yönelik vergiler ve yüzde 2,5'lik motorlu taşıtlar vergisinden vazgeçildiği açıklandı.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, dış borçlanmaya olan bağımlılığı azaltmak için vergi artışlarının gerekli olduğunu savunuyor.

Hükümet, 2024-2025 için 30,6 milyar dolarlık bir bütçe planı hazırladı lakin bu bütçe için 2,7 milyar dolardan fazla gelir elde etmeye ihtiyacı var. Bunu da vergi artışlarıyla denkleştirmeyi amaçlıyor.


Nijerya'da HPV aşı seferberliği

Nijerya, ülke genelinde yedi milyon kız çocuğunu ülkede yaygın bir hastalık olan rahim ağzı kanserine karşı aşıladı.

Nijerya Sağlık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) iş birliğinde yürütülen projenin CEO'su Sania Nishtar, "Nijerya'da kızların sağlığında büyük bir atılım. Sadece iki hafta içinde 7 milyon kız, insan papilloma virüsüne (HPV) karşı aşılandı" ifadelerini kullandı. 

HPV, cinsel ilişki ile bulaşan tehlikeli bir enfeksiyon ve rahim ağzı kanserine dönüşmesi yönüyle tehlike arz ediyor.

Nijerya'da ise kadınlar arasında en çok görülen kanser türleri arasında HPV ikinci sırada geliyor.

Nijerya Sağlık Bakanı Muhammad Ali Pate, aşılama programında öncelikli olarak 9-14 yaş arasındaki kızları hedeflediklerini söyledi.


Nijer, Fransız şirketin uranyum ruhsatını iptal etti

Nijer Madencilik Bakanlığı, Fransız devletine ait nükleer enerji şirketi Orano'nun Imouraren uranyum yatağındaki işletme ruhsatını 20 Haziran itibarıyla iptal etti.

Yaklaşık 200 bin ton rezerviyle dünyanın en önemli uranyum yataklarından biri kabul edilen Imouraren kamuya devredilecek.

Uranyum yatağını 2015'te faaliyete sokmayı planlayan Orano, 2011'de yaşanan Fukuşima nükleer felaketinin ardından uranyum piyasasının düşmesiyle çalışmalarını askıya almıştı.  

Geçen sene temmuz ayında darbeyle başa gelen askeri cunta, 3 ay içinde söz konusu sahada madencilik çalışmalarına başlanmazsa şirketin işletme ruhsatının geri çekileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Nijer Madencilik Bakanlığı tarafından şirkete gönderilen mektupta gelişmelerin beklentileri karşılamadığı bildirilerek ruhsatı iptal etti.

Uluslararası basında çıkan haberlerde, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'un uranyum yatağını işleteceği ifade edildi.

18 nükleer santralde 56 reaktörü çalıştırmak için yıllık ortalama 7 bin 800 metrik ton uranyuma ihtiyaç duyan Fransa, eski sömürgesi Nijer'den uranyum temin ediyor.

Sahra Çölü'nde yer alan bir uranyum tesisini işleten Fransa, arzın yüzde 20'sini Nijer'den karşılıyor.


Doğu Afrika'nın İlk elektrikli demir yolu faaliyete geçti

Tanzanya'nın kıyı şehri Darüsselam ile batısındaki Morogoro şehirleri arasında yapımı tamamlanan 300 kilometre uzunluğundaki elektrikli ve sinyal sistemli demir yolu hattı faaliyete geçti.

Bu hat, Doğu Afrika'nın ilk elektrikli demiryolu hattı olma özelliğine sahip.

Türk şirket Yapı Merkezi tarafından inşa edilen ve 5 bölümden oluşan demir yolu hattının ilk bölümünün tamamlandığı ve tüm projenin büyüklüğünün bin kilometreden fazla olduğu açıklandı.

Tanzanya Demiryolları Şirketi Genel Müdürü Masanja Kadogosa yaptığı açıklamada, atılan adımın, Tanzanya'nın ve Doğu Afrika'nın ulaşım altyapısında verimliliği artırmaya ve ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi yönelik bir kilometre taşı olduğuna dikkati çekti.

İlk seferini ücretsiz olarak 1400 yolcu ile yapan tren hattıyla iki şehir arasındaki ulaşım 6 saatten 2 saate indi. 


Güney Afrika Cumhurbaşkanı yemin ederek görevine başladı

Güney Afrika'nın yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, ülkenin demokratik olarak seçilen yedinci cumhurbaşkanı olarak resmen yemin etti.

İkinci dönemi için yemin ederken yaptığı açılış konuşmasında, "Bizi bölmek veya dikkatimizi dağıtmak isteyen her girişimi reddetmeliyiz" dedi.

Eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın uMkhonto weSizwe (MK) partisi seçim sonuçlarının hileli olduğunu ve iptal edilmesini istedi.

30 yılın ardından tek başına iktidar olma fırsatını yitiren ANC partisi, muhalefetteki partilerle koalisyona giderek ulusal birlik hükümeti kurmuştu.

Milletvekilleri ise Ramaphosa'yı Cumhurbaşkanı seçmişti. Kabine ise henüz açıklanmadı. 400 sandalyeden oluşan Güney Afrika parlamentosunda ANC'nin 159 vekili bulunuyor.

Ülkede işsizlik, yoksulluk ve suç işlenme oranları had safhada. Ulusal birlik hükümeti, bu konuları öncelikli olarak çözeceği konusunda uzlaşıya vardı.

 

 

Geçen hafta Afrika'da öne çıkan gelişmeleri 5 dakika süresince size aktardım. Haftaya görüşmek dileğiyle, esen kalın. 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU