NASA, Mars'ta daha önce hiç görülmemiş bir kaya buldu

Atoko Point kayası, Washburn Dağı yakınlarındaki koyu renkli kayaların bulunduğu alanda

Parlak Melek adı verilen ve bilimsel açıdan öneme sahip bu alanın fotoğrafını çektiğinde Perseverance, Neretva Vallis nehir yatağında ilerliyordu (NASA)

NASA'nın Perseverance Mars keşif aracı, koyu renk kayalardan oluşan bir alanda daha önce hiç görülmemiş açık tonlu bir kaya keşfetti. Bu, Kızıl Gezegen'in jeolojisine yeni bir ışık tutan bir bulgu.

Keşif aracı, milyarlarca yıl önce var olan eski bir nehrin kanıtlarını içerdiği düşünülen Neretva Vallis'i geçerken bu kayayla karşılaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Perseverance, engebeli araziden kaçınmak için rotasını değiştirmişti ve Washburn Dağı adı verilen bir tepeye ulaşmak için bir kumul alanından geçiyordu.

Keşif aracının yeni rotasında çektiği fotoğraflar tepenin, NASA'nın bazılarını "Mars'ta daha önce hiç gözlemlenmemiş bir tür" diye tanımladığı kayalarla kaplı olduğunu gösteriyor.

Yaklaşık 45 cm eninde ve 35 cm boyundaki kayalardan biri, daha koyu renkli kayalardan oluşan bir alanda tuhaf bir şekilde açık tonluydu.

Araştırmacılar kayanın Mars kayaları arasında "eşsiz" olduğunu söyledi.

Keşif aracı yeni konumun tabanında, muhtemelen nehir erozyonuyla açığa çıkan eski kayaları ya da kanalı dolduran tortuları temsil eden kayalık açık tonlu çıkıntıları da tespit etti.

Perseverance görevinin eş lideri Brad Garczynski yaptığı açıklamada, "Washburn Dağı'ndaki doku ve yapı çeşitliliği ekip için heyecan verici bir keşifti, çünkü bu kayalar krater kenarından ve muhtemelen ötesinden getirilen jeolojik hediye torbasını temsil ediyor" dedi.

Ancak tüm bu farklı kayalar arasında bir tanesi gerçekten dikkatimizi çekti.

Keşif aracındaki aletler, Atoko Noktası diye adlandırılan tuhaf kayanın piroksen ve feldispat minerallerinden oluştuğunu tespit etti.

Bazı bilim insanları bu minerallerin muhtemelen Mars yüzeyinin altındaki magmadan geldiğinden şüpheleniyor.

Diğerleriyse Mars'ın farklı bir bölgesinde oluşmuş ve eski nehir kanalı boyunca bugünkü konumuna gelmiş olabileceğini söylüyor.

NASA, "Her iki durumda da, ekip Atoko'nun türünün gördükleri ilk örneği olmasına rağmen, sonuncusu olmayacağına inanıyor" dedi.
 

Perseverance

NASA'nın Perseverance keşif aracının çektiği 18 fotoğraftan bir araya getirilen bu mozaik, 27 Mayıs'ta Washburn Dağı'ndaki bir kaya sahasını gösteriyor (NASA)​​​​​​


Son keşif, Perseverance keşif aracı Mars'ta "Marjin Birimi" diye adlandırılan bir bölgede karbonat ve olivin mineral yatakları ararken yapıldı.

Geçmişin kalıntılarını uzun süreler boyunca sakladığı bilindiğinden, yani bu birikintilerde Mars'taki eski uzaylı yaşamının izlerini bulma şansı çok daha yüksek olduğundan bu mineraller araştırmacıların ilgisini çekiyor.

NASA'ya göre keşif aracı halihazırda bu bölgede bir kaya çekirdeği örneği toplanıp toplanmayacağını değerlendiriyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/space

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU