Gelecek Partisi ve CHP'den DEM Parti'ye bayram ziyaretinde kayyum kararı konuşuldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Gelecek Partisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu

Fotoğraf: X

Heyetler, DEM Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, Eş Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Türkdoğan ile Parti Meclisi (PM) üyesi Beyza Zeyno Bayramoğlu tarafından karşılandı.

Gelecek Partisi adına İzmir Milletvekili Mustafa Bilici, Genel Başkan Yardımcısı Meryem Türktekin ve Genel Başkan Danışmanı Muhammet Emin Parlak'ın ziyaretinde Bilici şunları söyledi:

Ülkenin batısındaki uygulama neyse Doğu ve Güneydoğu’da da aynı uygulamanın olmasını istiyoruz. Bir belediye başkanı suç işlemiş ve görevden el çektirilmiş olabilir ancak belediye meclisi kendi içinden başkan seçerek yola devam etmelidir. Geçmişte bu uygulamaları gördük. Van ve Hakkari’deki olayı tasvip etmediğimizi belirtmek isterim. Umarım hatalarından dönerler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Kadın Kolları MYK üyesi Azize Çeroğlu ile Gençlik Kolları MYK üyesi Eda Albayrak'ın ziyaretinde ise Yavuzyılmaz, şunları belirtti: 

Özellikle güncel belki de olağan bir uygulamaya dönüştüğü için Türkiye kamuoyunun oldukça anladığı, kavradığı, sebeplerinin de farkına vardığı bir kayyum siyaseti mevcut iktidar tarafından ısrarla ve kutuplaştırıcı bir süreci inşa edecek şekilde devam ettiriliyor. Aslında kanunlarda geçici bir tedbir olarak belirtilen kayyum, AK Parti döneminde ve yeni çıkardığı kanun hükmündeki kararnamelerle birlikte bir genel uygulamaya dönüştü. Siyasi bir tehdit noktasında partileri kendi belirlediği siyasete uyumlu hale getirmeye çalıştıkları bir uygulama oldu. Türkiye'deki her vatandaş bunu görüyor. Bu anlayışı CHP olarak kabul etmiyoruz. Bu anlayışa karşı çok net tutumumuz var. Bu konuda mücadelemizi de sürdürüyoruz. Türkiye'de toplumsal bir barışın ve bir arada yaşama bilincinin daha fazla demokrasiyle mümkün olduğunu biliyoruz. Dünyada demokratik ülkelerin gelişmişlik seviyesini de görüyoruz. Demokrasiden uzaklaşan ülkelerin ne hale geldiklerini, nasıl perişanlıklar içinde olduğunu görüyoruz.

 Ziyarette konuşan Türkdoğan, "Bu bayrama demokrasi nöbetleriyle giriyoruz. Hakkari’ye kayyım atanmasıyla halklarımızın iradesinin hiçe sayıldığı bir döneme girdik ve bunu kabul etmiyoruz. Kayyım resmine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz. Ülkemiz, demokrasi, barış ve adaleti hak eden bir ülke. Yeter ki muhalefet bu konuda birlikte mücadele etsin" diye belirtti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU