Ruhani, Anayasa Koruma Konseyi'nden aldığı "gizli bir mektubun" içeriğini açıkladı

Eski İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Anayasa Koruma Konseyi tarafından kendisine yöneltilen ‘suçlamaları’ eleştirdi

Eski İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 7 Mart'ta Dini Lider Ali Hamaney ve Uzmanlar Meclisi'nin görevden ayrılan üyeleri arasındaki son toplantıda / Fotoğraf: İran Dini Lideri’nin internet sitesi

Eski İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı sert açıklamada, ülkesinin siyasi sistem yapısındaki ‘cumhuriyetin’ altının oyulmaması konusunda uyarıda bulundu. Ruhani, İran'daki seçimleri denetleyen Anayasa Koruma Konseyi'ni, cumhurbaşkanlığı yıllarına dayanan konularda kendisine yönelik ‘iddianameler’ nedeniyle eleştirdi.

Ruhani, Dini Lider Ali Hamaney'in potansiyel halefini belirlemekten sorumlu Uzmanlar Meclisi Liderliği seçimlerinde aday olmasının neden engellendiğinin açıklanmasını talep ettiği yedi mektuba cevaben Anayasa Koruma Konseyi'nden kısa süre önce aldığı ‘gizli bir mektubun’ içeriğini açıkladı. Söz konusu seçimler mart ayı başında yapılmıştı. Ruhani, Hamaney'in halefi meselesine üstü kapalı bir göndermede bulunarak, “Bazı insanların Uzmanlar Meclisi'nin altıncı oturumuna katılma konusunda neden hassas olduklarını biliyorum” dedi.

‘Yargıya ve Anayasa Koruma Konseyi'ne hakaret’, ‘bilgi ve siyasi vizyon eksikliği’, ‘anayasaya bağlılık eksikliği’, ‘sağlam dini inançlara saldırı’ ve ‘güven eksikliği’ gibi nedenlerin öne sürüldüğünü belirten Ruhani, Anayasa Koruma Konseyi'nin cevaplarında “nükleer anlaşma ve dış ve bölgesel politika hakkında belgelenmemiş yargılarda bulunulduğunu” kaydetti.

Ruhani, “Cumhuriyetin gelecekteki cumhurbaşkanları (eğer cumhurbaşkanlığı makamı ve kurumu ayakta kalırsa), bu suçlama listesinin siyasi özgürlüklerinden mahrum kalmalarına yol açacağını bilmelidir. Halk tarafından doğrudan seçilen en üst düzey yetkilinin, bir vatandaş düzeyinde bile ifade özgürlüğü hakkı yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

Ruhani sözlerini şöyle sürdürdü:

Anayasa Koruma Konseyi Sekreteri’nin seçimlere katılamama nedenlerim hakkında söyledikleri sadece bir suç ve ihlal değil, aynı zamanda bir gurur vesilesidir. Bu kişisel bir savunma değil, Cumhuriyetin ve sistemin savunulmasıdır. Bu adaletsizlik karşısında sessiz kalmayacağım.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU