Yapay zeka sayesinde, antibiyotik kullanımı tarihe karışabilir 

Yeni araştırma, antibiyotik direnciyle mücadeleye katkı sağlayabilir

Antibiyotik direnci yılda yaklaşık 1,7 milyon kişinin hayatına mal oluyor (Unsplash)

Yapay zeka kullanılarak antibiyotiğe gerek kalmadan bakterileri öldürme yolu bulundu.

Hem antibiyotiklerin hem de antibiyotik olmayan ilaçların yeni kullanım yollarını araştıran bilim insanları farklı ilaçlar arasındaki benzerlikleri ortaya çıkaran bir makine öğrenimi algoritması geliştirdi. Bu sayede ilaçlar, mutasyona uğramış bakterileri nasıl etkilediklerine göre gruplara ayrıldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmacılar aynı öldürme yöntemlerini kullanan antibiyotiklerin bir araya toplandığını gözlemledi. Science adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın yazarlarından Mariana Noto, "Örneğin hücre duvarını hedef alan tüm antibiyotikler bir gruba girerek bakterilerin DNA replikasyonuna müdahale eden antibiyotiklerden epey ayrı bir yerde toplandı" diyor.

Antibiyotik içermeyen ilaçlar bu analize dahil edildiğindeyse, antibiyotiklerden tamamen farklı gruplara ayrıldılar. Guillen, Conversation için kaleme aldığı yazıda şöyle belirtiyor:  

Bu durum, antibiyotik ve antibiyotik olmayan ilaçların bakteri hücrelerini öldürmek için farklı yollar kullandığına işaret ediyor.

Daha sonra araştırmacılar anksiyete, parazit enfeksiyonları ve kanser tedavisinde kullanılan antibiyotik olmayan ilaçlara maruz kalan bakterilerin genomlarını diziledi. Bu sayede parazit enfeksiyonları tedavisinde kullanılan triklabendazolün bakterileri öldürmek için hedef aldığı proteini belirlemeyi başardılar. 

"Daha da önemlisi, mevcut antibiyotikler genellikle bu proteini hedef almıyor" diyen Guillen şöyle ekliyor:

Çalışmamız, genetik taramayı makine öğrenimiyle birleştirmenin, araştırmacıların daha önce kullanmadığı yollarla bakterileri öldürebilecek kimyasal iğneyi samanlıkta bulmasını sağlayabileceğini gösteriyor. 

Araştırmacılar, ileriki çalışmalarda bakteriyel enfeksiyon ve antibiyotik direnciyle mücadele etmede yeni yolların bulunacağını umuyor.

Yapay zeka sağlık alanına önemli başarılara imza atarken geçen yıl 60 yılın ardından ilk kez yeni bir antibiyotik bulunmasını sağlamıştı. Yeni keşfedilen bileşik, yılda binlerce kişinin hayatın kaybetmesine yol açan MRSA adlı proteini öldürebiliyor.Independent Türkçe, Conversation, Science, Euronews

Derleyen: Büşra Ağaç

DAHA FAZLA HABER OKU