Trump Organization'ın eski yöneticisi, "itiraf için pazarlık yapıyor"

Trump'ın uzun süredir mali işlerinden sorumlu yardımcısı geçen yıl vergi kaçakçılığından suçlu bulunduktan sonra 100 gün hapis yatmıştı

2017'de Allen Weisselberg (sağda), Donald Trump'ın yanında (AP)

Trump Organization'ın uzun süredir yöneticiliğini yapan ve 2022'de vergiyle ilgili suçları kabul eden Allen Weisselberg'ün, henüz sonuçlanmamış yalancı şahitlik suçlamasıyla ilgili itiraf anlaşması için pazarlık yaptığı bildirildi. Bu dava, Donald Trump'ın Manhattan'daki dolandırıcılık davasından kaynaklanıyordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İddiaya göre Manhattan Bölgesi Başsavcılık Ofisi'yle yapılacak olası anlaşma, Weisselberg'ün Trump'ın diğer davasında verdiği ifadede ve New York Başsavcısı'yla yaptığı görüşmelerde yalan söylediğini kabul etmesini gerektiriyor.

İlk olarak New York Times'ın haberleştirdiği anlaşma, savcıların Weisselberg'ün yıllarca süren bir "sistematik" sahtekarlık planına katıldığını iddia etmesinden sonra 2022'de New York'un vergi yasasını 15 kez ihlal ettiği gerekçesiyle hüküm giymesinin ardından gelmişti. Söz konusu dava; Trump'ın şirketlerinin Weisselberg'e ücretsiz daire, lüks araba kiralama ve torunları için özel okul eğitimi de dahil vergi sebebiyle bildirilmeyen cömert avantajlar sağladığı "kapsamlı ve cüretkar bir yasadışı ödeme" düzenlemesini içeriyordu.

Bir başka olası itiraf anlaşması da Trump'ın işlediği iddia edilen mali suçlara ilişkin yürütülen cezai soruşturmada Weisselberg'den işbirliği istediğini iddia eden New York Başsavcısı ve Manhattan Bölge Başsavcısı'nın yıllar süren paralel ceza ve hukuk davalarının ardından geldi. Bu davanın 25 Mart'ta görülmesi bekleniyor. Trump suçlamayı reddediyor.

Times'a göre Weisselberg'ün bu davada eski patronu aleyhine ifade vermesi beklenmiyor.

The Independent yorum için Weisselberg'ün avukatıyla ve Manhattan Bölge Başsavcılık Ofisi'nin sözcüsüyle temasa geçti ancak henüz yanıt alamadı.

Savcılarla anlaşmaya varırsa bu Weisselberg'ün, New York hukuk ve ceza mahkemelerindeki bir dizi dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı iddialarından kaynaklanan suçlarını kabul ettiği, son yıllardaki ikinci olay olacak.

Geçen yıl Trump'ın mali işlerden sorumlu eski üst düzey yardımcısı, Rikers Island Hapishanesi'nde 100 gün yatmış ve Trump'ın aile şirketiyle büyüyen emlak imparatorluğunu hedef alan bir dolandırıcılık davasında ifade vermişti.

Ayrıca, Trump'la bağlantılı kuruluşlar arasında hüküm giyen ilk kişiler arasında yer alan iki Trump Organization'un iştirakini içeren bir vergi dolandırıcılığı davasına da karışmıştı. New York'taki jüri, Trump Corporation ve Trump Payroll Corporation'ı bir düzineden fazla yasal suçlamadan suçlu bularak 1,6 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Weisselberg'ün hangi ifadelerin yanlış olduğunu kabul edeceği belirsizliğini koruyor. Ayrıca Weisselberg; Trump, Donald Trump Jr., Eric Trump ve Trump'la bağlantılı bir dizi kuruluşla birlikte dolandırıcılık davasında sanık olarak yargılanıyor.

Weisselberg'ün tanık kürsüsünde geçirdiği süre boyunca eyalet avukatları, davanın merkezindeki belgeler olan mali durum beyanlarının hazırlanmasıyla ilgili bildiği şeyler hakkında sorguya çekmişti. 

Davaya göre bu belgeler, markalaşma amaçlı bazı mülkleri için uygun finansman koşulları elde etmek amacıyla Trump'ın net değeri ve varlıklarının aşırı derecede şişirilmiş değerlemelerini içeriyordu.

Başsavcılık Ofisi, söz konusu belgelerde Trump'ın servetine ilişkin doğru değerlendirmeler yapılsaydı sanıkların elde edemeyecekleri ve "haksız kazanç" diye tabir edilen 370 milyon doları geri almaya çalışıyor.

New York Başsavcısı Letitia James, Trump ve Weisselberg'ün hayatlarının geri kalanında eyaletin emlak sektöründen men edilmesini de istiyor.

11 hafta süren duruşmanın ardından, davaya bakan hakimin şubat ortasına kadar nihai kararı vermesi bekleniyor.


* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU