Davutoğlu: 7 Ekim'den bu yana İsrail'e Türkiye’den 350 gemi gitti

"Türk bayrağı taşıyan gemiler, Hayfa'ya İsrail'e lojistik sağlıyor"

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Saadet-Gelecek ortak grup toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BAE'de iklim zirvesine katılmasını eleştiren Davutoğlu, "İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ve sağında solunda önünde müslüman liderler ve bir tarafta da sayın Erdoğan. İktidar bugün bu resmi göstermemek için çaba sarfetsede, özellikle gençlere söylüyorum; bu resmi hiçbir zaman unutmayacaksınız, unutturmayacaksınız. Bu resimde; Gazze'de öldürülen binlerce, onbinlerce kardeşimizin kanını elinde tutan birinin yanında müslüman liderler duruyorsa ne diyebiliriz. Allah sevdiklerinizle beraber olduklarınızla haşretsin sizi mi diyelim. Neden korkuyorsunuz? Bu resim zihinlerde kalacak" dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

Çok basit diyebilirler ki; Birleşmiş Milletler Toplantısı. Hayır arkadaşlar, toplantı yeri Dubai. İstese ev sahibi çağırmaz. İstese Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, "siz onları çağırırsanız ben gelmiyorum" diyebilirdi. İklim Zirvesi, evet önemli bir zirve ama "insanın olmadığı yerde iklim konuşulmaz" diyebilirdi. Çocukların katledildiği yerde iklim olmaz. Ölü çocuklar, Nazım Hikmet'in dediği gibi büyüyemez ve güzel iklimleri göremez diyebilirdi. Demedi arkadaşlar.

“Türkiye’den İsrail’e hiçbir gemi gitmiyor' diyemiyorlar"

İsrail ordusu tarafından yayınlanan ve içinde Türkiye'den giden malzemelerin yer aldığı video ile ilgili de konuşan Davutoğlu şunları söyledi:

Bir resim daha, bu sefer bir video. Bu videoyu da dikkatlice izleyin. Bu video aynı zamanda bir utanç tablosunu yansıtmakla kalmıyor, bir milletin nasıl susturulduğunu da gösteriyor. Bu Türkiye’den İsrail’e giden, birçoğu da İsrail ordusu tarafından kullanılan malzemelerin İsrail tarafından teşhir edilmesinin videosu. Yüz kızartıcı bir video. Bu çekilebilenler. Şu ana kadar İsrail’e 7 Ekim’den bu yana giden Türk gemisinin sayısı 350’yi geçti. Bu gemilerin kimlikleri tek tek çıkarıldığında birçoğunun AK Parti’yle iktidarla doğrudan ilişkili iş adamları olduğu ortaya çıkıyor.

Bu video üzerine İletişim Başkanlığı, alelacele dezenformasyon birimi üzerinden, bu videoda made in Turkey yazıyormuş orada, o yüzden daha önce çekilmiş bir videoymuş. Bir kelime üzerine söyleniyor bu. Şunu çıkıp diyemiyorlar; “Türkiye’den İsrail’e hiçbir gemi gitmiyor” diyemiyorlar. Bir kelime oyunu üzerinden savunmaya geçmeye çalışıyorlar.

"Türkiye'nin İsrail'e uyguladığı tek bir müeyyide yoktur"

"Buradan her hafta yalvarıyoruz, İsrail uçaklarına hava sahalarınızı kapatın diye" ifadelerini kullanan Davurtoğşu şöyle devam etti:

Ticareti durdurun İsrail'e dedik, durdurmadılar. Yakıtı, demir-çeliği göndermeyin dedik, daha nice tednirler söyledik, yapmadılar. Çok net söylüyorum; tek bir müeyyide yoktur Türkiye'nin bugün İsrail'e uyguladığı. Varsa söylesinler. Yalan söylüyorsak çıkıp desinler ki; "bunlar doğru değil, biz gemi falan göndermiyoruz. Ama dünya artık şeffaf, gemilerin rotaları belli, indikleri-bindikleri liman belli. Ve işin acısı şudur ki; iktidarın çocukları bunu yapıyor. 

Şimdi Türk bayrağı taşıyan gemiler, Hayfa'ya İsrail'e lojistik sağlıyor. Yazıklar olsun. Hem bu hükümete yazıklar olsun hem de bu hükümetin beslediği, semirttiği bu sivil toplum kuruluşlarına yazıklar olsun.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU