Facebook ve PayPal, 'sarı yelekliler' organizatörü James Goddard'ın hesaplarını sildi

İngiltere’de “sarı yelekliler”in protestolarını organize etmek için kullanılan Facebook ve PayPal hesapları, İngiliz parlamentosunda milletvekillerine yapılan sözlü tacizin ardından silindi

The Independent 

Organizatör James Goddard'ın Facebook hesabı, eylemci grubun politikacılara, gazetecilere ve Avrupa Birliği yanlısı protestoculara yönelik “tacizi” önleme çağrıları sonucunda silindi.

Goddard, Facebook sayfasını, geçtiğimiz ay başkent Londra ve İngiltere’nin diğer şehirlerinde  gerçekleşen “sarı yelekli” protestolarında yüz binlerce izleyiciye canlı yayın yapmak için kullanmıştı.

Facebook ise James Goddard’ın sayfalarını ve gruplarını, nefret söylemi konusundaki şirket politikalarını ihlal ettiği için kaldırdıklarını açıkladı.

Facebook sözcüsü açıklamasında, “Facebook'ta bir tehdit ortamı yaratarak gerçek dünyada şiddeti kışkırtabilecek nefret söylemine müsamaha göstermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Goddard, Twitter hesabı daha aktiften paylaştığı iletisinde ise Facebook'un kendisini “susturduğunu” iddia etti.

Organizatör Goddard, PayPal sayfasında da destekçilerden daha fazla “sarı yelekliler” protestosu için fon bağışında bulunmalarını isteyen bir link yayınladı.

Ancak Goddard’ın bu  hesabı da birkaç dakika sonra devre dışı bırakıldı.

Goddard söz konusu şirketleri “çifte standart” yapmakla suçladı.

Goddard, Twitter’daki paylaşımında, “Gerçekten beni durduracağını mı sanıyorsun? Aşırı sağcı ve faşist olarak adlandırılmaya çok alındım!” ifadesine yer verdi.

Goddard’ın faaliyetlerinin şirket kurallarını ihlal edip etmediği sorulan Paypal sözcüsü The Independent’a yaptığı açıklamada, gizlilik politikaları nedeniyle, herhangi bir müşterinin hesabı hakkında yorum yapamayacaklarını kaydetti.

Ancak sözcü, “Politikalarımızın olası ihlalleri için belirli hesapları inceliyoruz ve eğer ihlal varsa harekete geçeceğiz” diye konuştu.

Son dönemde Tommy Robinson'ı şirketin faaliyetlerinden yararlanmasını engelleyen PayPal, hizmetlerinin “nefret, şiddet veya ayrımcılığa neden olan diğer tahammBÜŞRA KIRKPINARlsüzlük biçimlerini teşvik etmek” amaçlı kullanılmasına izin vermediğini bildirdi.

“Sarı yelekliler” başkent Londra’daki protestolarında köprüleri ve yolları kapatırken, göstericiler bu hafta da İngiltere'nin diğer şehirlerinde mitingler düzenledi.

Goddard da daha önceki protesto gösterilerinde Tommy Robinson’ı desteklemek için konuşmalar yapmıştı.

Goddard, Londra’nın ünlü parkı Hyde Park’taki “Konuşmacının Köşesi”nde  (Speakers’s Corner) Müslümanlarla olan tartışmalarıyla tanınıyor.

Eylül ayında yayınlanan bir videoda, Goddard’ın Müslüman bir adama Batı'da İslam’ı yasaklayacaklarını ve İngiltere’de camilerden kurtulacaklarını söylediği görülüyor.

Goddard’ın videoda şu ifadeleri kullandığı görülüyor: “Eğer iktidara gelirsem, size [Müslümanlara] 5 – 10 bin sterlin vererek ülkeyi terk etmenizi isteyeceğim. İslam’ın Batı’da olması gerektiğine inanmıyorum.”

İngiliz parlamentosunda 60'tan fazla milletvekili, “sarı yeleklilerin” kendilerine ve gazetecilere yönelik “saldırgan, tehdit edici ve korkutucu davranışlarını” önlemeleri için polise çağrıda bulundu.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/uk

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Kırkpınar  

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU