Hamas'ın "Rusya jestinin" ardından bir kaçış hikayesi çıktı

"4 gün boyunca yalnızdı, İsrail'e geçmeye çalıştı"

Birleşik Krallık'ın tanınmış gazetelerinden Telegraph'ın haberinde, Krivoy'un Arapça bilmemesinin de kaçma girişiminde kendisi için dezavantaj yarattığına işaret edildi (AP)

Hamas'ın pazar günü serbest bıraktığı Rus-İsrail yurttaşı Roni Krivoy'un, esirken militanların elinden kaçtığı ortaya çıktı.

İsrail'deki radyo kanalı Kan Reshet B'ye pazartesi günü konuşan Krivoy'un halası Yelena Magid, 25 yaşındaki gencin Gazze'de esir tutulduğu binadan kaçtığını fakat daha sonra yakalandığını söyledi. 

Krivoy, Hamas militanlarının Gazze Şeridi yakınındaki Re'im bölgesinde yapılan Supernova müzik festivaline 7 Ekim'de düzenlediği baskında kaçırılmıştı. İsrail'in açıkladığı rakamlara göre baskında en az 360 kişi öldürülmüştü. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Magid, Krivoy'un festivalde ses mühendisi olarak çalıştığını, Hamas militanlarının baskında genci kaçırarak Gazze'de bir binaya götürdüğünü söyledi.

Halası, İsrail ordusunun Gazze'ye yaptığı bombardımanlar sırasında binanın çökmesi üzerine Krivoy'un kaçıp saklandığını belirtti.

Magid, Krivoy'un 4 gün boyunca yalnız kaldığını, İsrail sınırına gitmeye çalıştığını fakat sonunda Gazzelilerin genci yakalayarak militanlara teslim ettiğini savundu. 

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN'in haberinde, binanın çökmesi sonucu Krivoy'un başından yaralandığı ve İsrail'deki bir hastanede tedavisinin sürdüğü aktarıldı. 

Ayrıca Krivoy'un ailesinin 1992'de Rusya'dan İsrail'e taşındığı ve gencin de orada doğup büyüdüğü bilgileri paylaşıldı.

Hamas, pazar günü yayımladığı açıklamada Krivoy'un, "Rusya'nın Filistin davasına desteği" nedeniyle serbest bırakıldığını bildirmişti. Kremlin'e göre Rusya pasaportuna sahip 6 kişi daha Hamas militanları tarafından rehin tutuluyor.
 


Rehine takası

ABD, Katar ve Mısır aracılığıyla 22 Kasım'da sağlanan rehine takası anlaşmasında, Gazze'deki çatışmalara 24 Kasım itibarıyla 4 gün ara verilmişti.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid Ensari, dün yaptığı duyuruda ateşkesin iki gün daha uzatılmasının kararlaştırıldığını bildirmişti. 

Anlaşmanın başından beri Hamas, biri erkek diğerleri kadın ve çocuklardan oluşan 51 kişiyi serbest bıraktı. İsrail ise aralarında kadınların ve çocukların yer aldığı 150 mahkumu salıverdi. 

Gazze savaşı

İsrail, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna, Demir Kılıçlar operasyonuyla yanıt vermişti. 

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı rakamlara göre, İsrail ordusunun bombardımanlarında Gazze'de en az 6 bin 150'si çocuk ve 4 bini de kadın olmak üzere yaklaşık 15 bin kişi öldürülürken, yaralananların sayısıysa 35 bini geçti.

İsrail ise Gazze'den düzenlenen saldırılarda 385'i asker en az 1200 kişinin öldürüldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını duyurdu.


Independent Türkçe, CNN, Telegraph 

DAHA FAZLA HABER OKU