Ekvador bir ilke imza attı: Amazon'daki sondaj çalışması referanduma açıldı

Referanduma Leonardo DiCaprio'dan da destek geldi

Petroecuador, sondaj faaliyetinin yapıldığı bölgenin, Yasuni rezervini oluşturan en az 1 milyon hektarlık alanın sadece 80 hektarını kapladığını belirterek, çalışmaların devam etmesi gerektiğini savunuyor (AFP)

Muğla'daki Akbelen Ormanı'nda kömür madeni açılmasına karşı bölge halkının mücadelesi devam ederken, Güney Amerika ülkesi Ekvador bir ilke imza atarak Amazon'daki petrol sondaj projesini referanduma açtı.

Ekvador, dünyadaki en çeşitli biyosferlerden birine ev sahipliği yapan Yasuni Ulusal Parkı'ndaki sondaj çalışmalarının akıbetine karar vermek için pazar günü sandık başına gidecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ülkenin ulusal petrol şirketi Petroecuador'un işlettiği ve "43. blok" diye de adlandırılan bölgeden çıkarılan petrol, ülkenin 466 bin varillik günlük üretiminin yüzde 12'sini karşılıyor.

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, sondaj faaliyetlerinin durdurulması halinde gelecek 20 yılda toplamda 16 milyar dolar zarar edileceğini söyledi.

Yüksek Mahkeme'nin mayısta aldığı kararla, 2016'da dönemin Ekvador lideri Rafael Correa'nın talimatıyla başlayan ve çevrecilerden büyük tepki toplayan sondaj çalışmasının referanduma sunulacağı bildirilmişti. 

Amazon ormanlarının ve burada yaşayan yerlilerin korunması için mücadele veren sivil toplum örgütü Amazon Frontlines da kararı memnuniyetle karşılayarak, referandum için "Kaynak çıkarılmasına ve bu faaliyetlerin sınırlarına şirketlerin değil halkın karar verdiği, türünün ilk örneği niteliğindeki bir iklim demokrasisi gösterisi" demişti.
 


Ekvador'daki San Francisco Quito Üniversitesi'nin verilerine göre Yasuni Ulusal Parkı yaklaşık 2 bin ağaç, 610 kuş, 204 memeli, 150 amfibi ve 120 sürüngen türüne ev sahipliği yapıyor. 

Ayrıca bölgede Waorani ve Kiçva yerlilerinin yanı sıra dünyanın son temas kurulmamış kabilelerinden Tagaeri, Taromenane ve Dugakaeri halkları da yaşıyor.

Ekvador Amazonu'nda doğup büyüdüğünü söyleyen Waorani kabilesinin lideri Alicia Cahuiya, Yasuni Ulusal Parkı içindeki koruma bölgesini "dünyanın akciğeri" diye niteledi. 

Yasuni'deki petrol faaliyetlerine dair Hollywood yıldızlarından Leonardo DiCaprio da sosyal medya üzerinden kampanya yürütüyor.
 


48 yaşındaki oyuncu, 4 Ağustos'taki Instagram paylaşımında, "Ekvador'un iklim politikalarını demokratikleştirme açısından tüm dünyaya örnek teşkil edebileceğini" belirterek, yerel halklara da desteğini açıklamıştı.


Independent Türkçe, AFP, New York Times

DAHA FAZLA HABER OKU