Putin'i kınamadığı için kovulan Rus soprano, New York Operası'na dava açtı

Anna Netrebko, 360 bin dolar tazminat istiyor

Avusturya vatandaşlığı olan sanatçının ekimde Prag'da vereceği konser de iptal edildi (Reuters)

Rus soprano Anna Netrebko, savaşın ardından işine son veren New York Metropolitan Operası'na (Met) tazminat davası açtı.

Netrebko, geçen yıl 24 Şubat'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle başlayan savaşın ardından kendisini işten atan operayı cuma günü mahkemeye verdi. 

Soprano, New York şehrindeki Manhattan Bölge Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, hem Met'e hem de operanın yöneticisi Peter Gelbe'ye toplamda 360 bin dolarlık tazminat davası açtı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

51 yaşındaki sanatçı, Met'in kendisini işten çıkararak sözleşme koşullarını ihlal ettiğini savundu. Netrebko, kadrodan çıkarıldıktan sonra yoğun depresyon, stres ve endişe yaşadığını, performormansları ve provaları iptal olduğu için de ciddi maddi zarara girdiğini söyledi. 

Met'ten yapılan açıklamadaysa "Netrebko'nun açtığı davada hiçbir haklılık payı yoktur" dendi.

Soprano, opera sanatçılarını temsil eden Amerikan Müzik Sanatçıları Birliği üzerinden Met'e şubatta ayrı bir dava daha açmıştı. Davada Met'in sözleşme kurallarını ihlal ettiğine karar verilmiş ve Netrebko'ya 200 bin dolar tazminat ödenmesi istenmişti.
 

Anna Netrebko.jpg
Netrebko, Donetsk ve Luhansk'ın birleşimiyle 2014'te oluşturulan ve 2015'te feshedilen Kremlin destekli Novorossiya Konfederasyonu'nun bayrağıyla fotoğraf çektirmişti (Reuters)


20 yıldır Met'in kadrosunda yer alan Rus sanatçı, geçen yıl Ukrayna savaşını eleştirmiş fakat Putin'i kınamamıştı. Met de bunun üzerine sanatçıyı kadrosundan çıkarmıştı. 

Öte yandan opera sanatçısı, 2014'te tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kremlin yanlısı Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin sınırlarındaki tiyatroya 1 milyon Rus Rublesi (yaklaşık 300 bin TL) para yardımı yapmasıyla da gündem olmuştu.


Independent Türkçe, BBC, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU