Tahıl savaşı tırmanırken SİHA’lar Moskova'yı hedef aldı

Rusya, Ukrayna’nın Tuna Nehri çevresindeki altyapısını vurdu

Pazar günü Donetsk bölgesinde cephe hattı yakınlarındaki bir Ukrayna askeri / Fotoğraf: Reuters

Rusya, Ukrayna’ya karşı başlattığı ‘tahıl savaşında’ daha da ileriye giderek ülkenin güneyinde yer alan ve Karadeniz'deki ana ihracat limanı olan Odessa limanını tekrar tekrar bombalamasının ardından şimdi de Ukrayna’nın Romanya sınırı yakınlarında Tuna Nehri kıyılarındaki limanları hedef aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şarku’l Avsat’ın haberine göre Rusya, Ukrayna'yı Moskova'ya karşı silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile yeni bir saldırı daha düzenlemekle suçladı. Saldırıyı ‘terör eylemi’ olarak nitelendiren Rusya, misilleme tehdidinde bulundu. Romanya basını, Rusya'nın Ukrayna'nın Romanya sınırı yakınlarında, Tuna Nehri kıyılarındaki Reni ve İzmail limanlarını hedef aldığını bildirdi. Romanya basının aktardığına göre Reni limanında demirli altı gemi hiçbir hasar görmeden Romanya sınırları içinde Tuna Nehri kıyılarına kaçmayı başarırken, haberlerde İzmail limanı yakınlarında 30 geminin demirli olduğundan söz edildi.

Reuters ise, Moskova'nın geçen hafta Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesinin ardından başlattığı kapsamlı hava saldırıları çerçevesinde Rusya’ya ait bir SİHA’nın Ukrayna’nın Tuna Nehri çevresindeki tahıl depolarını hedef aldığını bildirdi. Rusya, geçtiğimiz hafta daha çok Odessa limanını hedef alan saldırılar düzenlerken, dün sabah saatlerinde Karadeniz üzerinden tahıl ihraç edilmesine izin veren Tahıl Koridoru Anlaşması’nın sona ermesinden sonra önemi daha da artan bir ihracat rotası olan Tuna Nehri kıyılarındaki altyapı tesislerini hedef aldı.

Odesa bölgesi valisi Oleh Kiper, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, “Rus teröristler dün gece yine Odessa’ya saldırdı. Bu kez Tuna Nehri çevresindeki liman altyapısı hedef alındı” ifadelerini kullandı. Ukrayna ordusunun Güney Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Rusya’ya ait SİHA’ların Ukrayna’nın Tuna Nehri kıyılarındaki limanlarını hedef aldığı belirtildi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin başkent Moskova’daki iki binayı hedef alma girişiminde bulunan iki İHA’yı düşürerek etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise, “İki SİHA, sabaha karşı saat 4:00 sularında, şehirdeki iki binayı hedef aldı. Olayda önemli bir hasar ya da yaralanma meydana gelmedi” açıklamasında bulundu.

 

Şarku’l Avsat

DAHA FAZLA HABER OKU