Pentagon, Ukrayna'ya askeri desteği artırıyor: 2 milyar dolarlık paket yolda

Putin'e yakın isimlerden Simonyan ise "Savaşı durduralım" dedi

Ukrayna yönetiminden karşı saldırının başladığına dair herhangi bir resmi açıklama henüz gelmedi (AP)

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Pentagon'un Ukrayna'ya destek için 2 milyar dolarlık bir paket hazırladığını yazdı.

Pentagon'dan kimliğini açıklamayan yetkililerin perşembe günü paylaştığı bilgilere göre pakette hava savunma sistemlerine ağırlık verilecek. 

ABD'nin Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi (Ukraine Security Assistance Initiative -USAI) programı kapsamında hazırlanan pakette, Hawk ve Patriot gibi hava savunma sistemleri yer alacak.

Amerikan silah devleri Raytheon ve Lockheed Martin'in geliştirdiği Hawk füzeleri, orta menzilde etkili ve alçak irtifa hedefler karşı kullanılıyor. Patriot sistemleriyse seyir füzelerine ve taktik balistik füzelere karşı koruma sağlıyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen yıl 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşta, Kiev yönetimine en fazla desteği ABD sağladı. 

Washington yönetiminin savaşın başından beri taahhüt ettiği askeri, mali ve insani yardımların toplamı 75 milyar dolar civarında. Yeni paketle bu rakam 77 milyarı bulacak.

ABD'nin yeni hazırladığı paket, Ukrayna'nın Rus birliklerine yönelik saldırılarının hız kazanmasının ardından geldi. Özellikle Zaporijya'da konuşlanan Rus birliklerle Ukraynalı askerler arasında son iki gündür yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Savaş Çalışmaları Enstitüsü'nden dün yapılan açıklamada, Ukrayna'nın beklenen büyük karşı saldırısını başlattığı savunuldu. 

Rusya Savunma Bakanlığı da Ukrayna'nın pazartesi günü Donetsk'te düzenlediği büyük saldırının püskürtüldüğünü öne sürmüştü. 

Ancak Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, çarşamba günü yaptığı açıklamada, planladıkları büyük karşı saldırının henüz başlamadığını savunmuştu. Danilov, "Karşı saldırıya başladığımızda herkes bunu bilecek ve görecek" demişti. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'a geçen hafta verdiği söyleşide, "Karşı saldırıya hazırız" demişti. Zelenski, özellikle hava savunma sistemleri bakımından zayıf olduklarına da işaret etmişti.

Öte yandan Rus devletine ait televizyon ağı Russia Today'in genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan, çarşamba günü katıldığı bir televizyon programında savaşın durdurulması çağrısı yaptı. 

Kremlin'e yakın isimlerden Simonyan, başından beri desteklediği savaşta gidişatın değiştiğini belirterek, şunları söyledi: 

Şu anda akan kanı durdurmak, olduğumuz yerde kalmak, savaşı dondurmak ve referandum yapmak çok iyi olurdu. Halkların bizimle yaşamak istemediği bölgelere ihtiyacımız var mı? Emin değilim.

Rusya'nın tanınmış savaş yanlısı bloggerlarından Roman Alehin ise Simonyan'ın açıklamalarına tepki göstererek, "Simonyan'ın patronu mu değişti? Ona kim para ödüyor?" diye yazdı.


Independent Türkçe, Bloomberg, Russia Today, Telegraph, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU