Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujnıy, Bahmut'taki son durumu açıkladı

Wagner lideri Prigojin, Bahmut'u "kıyma makinesi" diye niteledi

Bahmut cephesindeki çatışmalar sürerken, baharda hem Rusya'nın hem de Ukrayna'nın tekrar kapsamlı saldırılar düzenleyeceği öngörülüyor (AP)

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, savaşta ağır çatışmaların yaşandığı Donetsk'teki Bahmut'ta mevcut durumun "daha dengeli hale geldiğini" öne sürdü.

Zalujnıy, Facebook hesabından yaptığı son açıklamada, Birleşik Krallık'taki mevkidaşı Sör Tony Radakin'le görüştüğünü ve Bahmut'taki durumla ilgili konuştuklarını belirtti. 

Ukraynalı Korgeneral, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Savunma Kuvvetleri'nin muazzam çabaları sayesinde durumu daha dengeli hale getirmeyi başardık. Hava birliklerimizin güçlendirilmesini de konuştuk. İşbirliğimizi geliştirmekte ve teması sürdürmekte mutabık kaldık.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen yıl 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşta çatışmalar Bahmut'ta yoğunlaşmış durumda. 

BK Savunma Bakanlığı'ndan son yapılan açıklamada da Rus birliklerin cephedeki saldırılarının büyük ölçüde yavaşladığı öne sürüldü. Ayrıca Kremlin'in burada istediğini elde edemediği, bu nedenle kademeli olarak savunmaya çekilmeyi planladığı da bildirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sirski ise perşembe günkü açıklamasında "Rus birliklerinin Bahmut'u ele geçirmek için savaşmaktan vazgeçmeyeceğine" dikkat çekti.

Kremlin'e bağlı güçlerin Bahmut cephesindeki saldırılarında, Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'nun savaşçıları da önemli rol oynuyor. 

Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin, perşembe günü yaptığı açıklamada Bahmut cephesini "kıyma makinesi" diye niteledi. 

Prigojin, saldırıları sürdüreceklerini belirtirken, savaştaki hedeflerini iyi belirleyemediği için Moskova'yı da eleştirdi.

"Her şeyden önce nereye gideceğimize ve nerede duracağımıza karar vermemiz lazım" diyen Wagner lideri, net hedeflerin savaşın kazanılmasını sağlayacağını savundu. 
 


Öte yandan Bahmut cephesindeki savaş, Prigojin'le Kremlin'in arasını da açmıştı.

Kremlin'e ve Rus istihbaratına yakın kaynaklar, ABD'nin önde gelen haber kuruluşlarından Bloomberg'e yaptıkları açıklamada, Rus ordusundaki üst düzey komutanların Putin'le görüştüğünü ve Wagner'in askeri operasyonlarının başarısız olduğunu söylediğini iddia etmişti.

Prigojin ise 9 Mart'taki açıklamasında, Bahmut'taki çatışmalarda destek olarak Savunma Bakanlığı'ndan daha fazla mermi ve mühimmat talep ettiği için devlete ait ilgili birimlere erişiminin durdurulduğunu savunmuştu.

Wagner çalışanlarının Rus ordusu karargahlarına girişinin yasaklandığını öne süren Prigojin, savaşçılarını zor durumda bıraktığı için Kremlin'i ihanetle de suçlamıştı.Independent Türkçe, BBC, New York Times

DAHA FAZLA HABER OKU