Dünyanın en çok abartılan 10 kenti açıklandı, listede Antalya da var

Çevrimiçi yorumlar, gezginlerin en çok Bangkok'ta hayal kırıklığına uğradığını gösterdi

London Eye, Birleşik Krallık'ın başkentinin en çok hayal kırıklığı yaratan cazibe merkezi olarak değerlendirildi (Reuters)

Gezginlerin çevrimiçi değerlendirmelerinin analizi, dünyanın en çok abartılan şehirlerini ortaya koydu ve ilk 10'da Londra da var.

Dünyanın dört bir yanındaki 85 seyahat noktası için seyahat değerlendirme platformlarına bırakılan binlerce yorumun analizine dayanan liste, turistlerin bir geziden "hayal kırıklığına uğrama" olasılığını değerlendiriyor.

Veri analistlerinin kingcasinobonus.uk adına yaptığı değerlendirmeye göre, gezginlerin beklentilerini boşa çıkarma ihtimali yüzde 16,6 olan Bangkok, en çok hayal kırıklığı yaratan şehir.

Tayland'ın başkentinin en büyük hayal kırıklığı yaratan cazibe merkeziyse Khaosan Yolu çıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İkinci sırada yüzde 16,5'lik hayal kırıklığı oranıyla Türkiye'nin sahil kenti Antalya yer alırken, onu yüzde 15,8'lik oranla Singapur takip etti.

Analize göre şehirlerin en büyük hayal kırıklığı yaratan deneyimleri sırasıyla Water Planet Aqua Park ve Orchard Road oldu.

İlk 5'i Almanya'nın Münih (yüzde 15,7) ve İtalya'nın Rimini (yüzde 14,2) şehirleri tamamlıyor.

Londra, Paris'le birlikte 8'inci sırada yer aldı. Birleşik Krallık ve Fransa başkentlerinin her ikisi de turistleri hayal kırıklığına uğratma olasılığı açısından yüzde 13,8'lik bir orana sahipti.

London Eye, ziyaretçilerin umduğunu bulamaması en muhtemel cazibe merkezi olurken, Fransa'da Montmartre en fazla abartılan cazibe merkezi olarak belirlendi.

Londra hakkındaki yazıda "Özellikle London Eye dönme dolabı, Buckingham Sarayı ve Big Ben kulesi kötü eleştiriler aldı" dendi.

Ziyaretçilerin çoğunluğu sıkıldığını hissetti ve bu manzaraların ve şehrin kendisinin tamamen abartıldığı sonucuna vardılar. Londra'da görülmesi gereken yeni yerler aramanın zamanı geldi... Sokak lezzetleri, konserler, gece hayatı ve sanat, gelecek nesiller için eski binalardan ve hükümdar görmekten daha ilginç olabilir.

Veri analistleri bu listeyi oluştururken TripAdvisor gibi popüler yorum sitelerinden yararlandı ve dünya genelindeki en popüler 85 seyahat noktasıyla oraların en çok yorum alan 20 manzara ve cazibe merkezi hakkındaki onbinlerce puanlamayı analiz etti.

İnceleme açıklamalarında "büyük hayal kırıklığı" veya "beklendiği kadar güzel değil" gibi belirli anahtar kelime ve ifadelerin ne sıklıkla kullanıldığını değerlendirdiler.

Yorumlara göre en çok "abartılan" şehirler

1. Bangkok: yüzde 16,6

2. Antalya: yüzde 16,5

3. Singapur: yüzde 15,8

4. Münih: yüzde 15,7

5. Rimini: yüzde 14,2

6. Miami: yüzde 13,9

7. Mumbai: yüzde 13,9

8. Londra: yüzde 13,8

9. Paris: yüzde 13,8

10. Tokyo: yüzde 13,6*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/travel

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU