Öksürük sesinden zatürreyi tanıyan yapay zeka geliştirildi

Yalnızca erken teşhis değil, evde bakım için de çok önemli

Akciğerlerin iltihaplanması anlamına gelen zatürre belirtileri arasında öksürük, ateş, üşüme, nefes güçlüğü, göğüs ağrısı gibi semptomlar var (Pixabay)

Bilim insanlari, öksürük seslerini dinleyerek zatürreyi tanıyan bir yapay zeka programı geliştirdi.

Güney Kore'deki Hanyang Üniversitesi'nden araştırmacı Jin Yong Jeon ve ekibi, yapay zekayı eğitmek için zatürre teşhisi konmuş insanların seslerini kullandı.

Ancak yapılan deneyde her odanın ve kayıt cihazının farklı olmasına dikkat edildi. Böylelikle yapay zeka odaların akustiği ve kayıt cihazlarındaki teknik değişimlerden etkilenmeyecekti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buradan elde edilen bilgiler öksürük sesleriyle birleştirilince yapay zekanın zatürreyi her ortamda tanıyabildiği görüldü.

Ekip çalışmanın sonuçlarını Amerika Akustik Derneği'nin 5 Aralık'ta düzenlediği 183. toplantısında sundu.

Zatürre dünyanın en yaygın ölüm nedenlerinden biri. Pnömoni diye de bilinen hastalık çocukları, yaşlı yetişkinleri ve hastanede tedavi görenleri etkiliyor.

Bağışıklığı zayıf bu kişilerin zatürreden kurtulabilmesi için erkenden teşhis ve tedavi edilmeleri çok önemli.

Ancak mevcut teşhis yöntemleri, bir dizi kan testi ve röntgen çekimini içeriyor. Bunların yapılmasından da önce doktorun hastayı yüzyüze muayene etmesi ve zatürreden şüphelenmesi gerekiyor.

O yüzden Jeon ve ekibi, tasarladıkları yapay zekanın, ticari kullanıma açılacak düzeye geldiğinde teşhis ve tedavi yöntemlerinde büyük fark yaratacağına inanıyor.

Ancak bu teknolojinin etkisi yalnızca erken teşhis değil, uzaktan muayeneler için de çok önemli olabilir.

Jeon, "Öksürük sesleriyle ilgili bilgiler aracılığıyla bir hastalığın otomatik olarak teşhis edilmesi, yüz yüze yapılamayan tedaviyi de kolaylaştıracaktır" dedi:

Yani genel tıbbi maliyetleri azaltmak da mümkün olacak.

Ekibin aktardığına göre halihazırda bir şirket, bu algoritmayı uzaktan hasta kontrolü için uygulamak istiyor.

Ekip ayrıca bunun evde bakılan hastaların kontrolü için de işlevli olmasını istiyor ve kullanımını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Jeon, "Araştırma ekibimiz, şu anda manuel olarak gerçekleştirilen her bir süreci adım adım otomatikleştirmeyi planlıyor" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, Medical News Today, Eurek Alert

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU