Elektronik sigaranın kalbe normal sigara kadar zarar verdiği ortaya çıktı

Raporlara göre, elektronik sigaraların sürekli kullanımı vücudun kan damarlarının işlevini önemli ölçüde bozabilir

(Pixabay)

İki yeni araştırma, elektronik sigara ürünlerinin uzun süreli kullanımının kalbiniz için normal sigara içmek kadar kötü olabileceğini ortaya koydu.

Bilim insanları, elektronik sigaraların sürekli kullanımının vücudun kan damarlarının işlevini önemli ölçüde bozarak kalp hastalığı riskini artırabileceği tespit etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tütünün kalp üzerindeki olumsuz etkisi uzun zamandır bilinse de elektronik sigaranın etkisi hakkında daha az şey biliniyor.

Şimdi ABD'de yapılan bir araştırma, elektronik sigaranın kan damarları üzerindeki etkisinin sigaranın etkisine benzer olduğunu iddia ediyor.

Araştırmacılar biri insanlar, diğeri de fareler üzerinde olmak üzere iki çalışma yürüttü. İlk çalışmada 120 gönüllüden kan örnekleri topladılar.

Gönüllüler uzun süreli elektronik sigara kullanıcıları, uzun süreli sigara içenler ve her ikisini de kullanmayanlardan oluşuyordu.

Uzun süreli elektronik sigara kullanıcıları, üç aydan uzun süre boyunca haftada 5 kereden fazla elektronik sigara kullananlar olarak tanımlandı. Uzun süreli sigara içenlerse günde 5'ten fazla sigara içen kişiler olarak tanımlandı.

Daha sonra moleküllerin bir kan hücresi katmanından diğer tarafa geçme kabiliyetini test ettiler.

Geçebilen molekül sayısı arttıkça kalp hastalığı riski de artıyor. Ayrıca kan damarlarının, hücrelerin düzgün çalışıp çalışmadığını değerlendirmek için kullanılan kimyasal bir belirteç olan azot monoksit salma kabiliyetini de test ettiler.

Çalışmanın yürütücüsü, Kaliforniya Üniversitesi'nden kardiyoloji profesörü Matthew Springer, "İnsan çalışmamızda, kronik elektronik sigara kullanıcılarının kan damarı fonksiyonlarında bozulma olduğunu gördük, bu da onları kalp hastalığı açısından daha yüksek risk altına sokabilir" dedi.

Springer, "Bu, kronik elektronik sigara kullanıcılarının, kronik sigara içenlere benzer bir damar hastalığı riski yaşayabileceğini gösteriyor" ifadesini kullandı.

Bilim insanları fareler üzerinde yaptıkları çalışmadaysa, kalp üzerindeki zararlı etkiyi durdurması için elektronik sigara buharından çıkarılabilecek tek bir bileşen olmadığını tespit etti.

Profesör Springer, "İnsanlara söylemek istediğim şey şu: sadece temiz hava soluyun ve bu ürünleri kullanmaktan kaçının" dedi.

ABD'deki Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü'nden (National Heart, Lung and Blood Institute) Lisa Postow, sonuçların "elektronik sigaraya maruz kalmanın zararlı kardiyovasküler sağlık etkilerine yol açabileceğine dair daha fazla kanıt sağladığını" söyledi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU