Amazon'un en uzun ağacına ulaşıldı: 25 katlı bina yüksekliğinde

"Bu hayatımda gördüğüm en güzel şeylerden biri"

Amazon ormanındaki en uzun ağaç, yaklaşık 10 metre çapında (AFP)

Bilim insanları Amazon yağmur ormanlarında şimdiye kadar bulunan en uzun ağaca sonunda ulaştı. Ağacın 25 katlı bir bina yüksekliğinde olduğu biliniyor.

Brezilya'nın kuzeyindeki Iratapuru Nehri Doğa Rezervi'ndeki ağaç, 2019'da bir 3D haritalama projesi için incelenen uydu görüntülerinde keşfedilmişti.

Üç yıldır bu ağaca ulaşmak için planlama yapan araştırmacılar, nihayet iki haftalık kamp ve yürüyüşün ardından 88,5 metrelik ağaca ulaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Akademisyenler, çevreciler ve rehberlerden oluşan bir ekip, 2019'da ağaca ulaşmak için başarısız bir girişimde bulunmuştu.

Zorlu arazide 10 günlük yürüyüşün ardından erzak sıkıntısı ve yorgunluk çeken ekip, bir üyenin hastalanmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.

Brezilya’nın Amapá ve Para eyaletleri arasındaki Gary Vadisi'nin uzak bölgesine yapılan diğer üç keşif gezisinde, çok sayıda başka dev ağaca erişim sağlanmıştı.

Bunların arasında, 66 metre yüksekliğiyle Amazon'da şimdiye kadar görülen en büyük Brezilya cevizi de yer alıyor.

Ancak Latince adı Dinizia Excelsa olan 88,5 metrelik dev ağaca ulaşmak 12 ve 25 Eylül arasında yapılan keşif gezisine kadar mümkün olmadı. Bu gezide araştırmacılar tekneyle 250 kilometre, dağ ve ormanda ise 20 kilometreden fazla yol kat etti.

19 kişilik keşif ekibinin bir üyesi, zehirli örümcek olduğuna inanılan bir hayvan tarafından ısırıldı.

Öte yandan, Amapá Federal Üniversitesi'nden orman mühendisi Diego Armando Silva, bu ağaca ulaşmanın maceraya değdiğini söyledi.

AFP'ye konuşan Silva, "Bu hayatımda gördüğüm en güzel şeylerden biri. İlahi bir şeydi" ifadelerini kullandı:

Düşünün; insanlığın daha önce hiç ayak basmadığı bu ormanın ortasındasınız. Önünüzde kesinlikle coşkun bir doğa var.

Ekip, ağacın yaşına ve depoladığı karbon miktarına dair kesin bilgi elde etmek için örnekler aldı. Silva'nın tahminlerine göreyse ağaç en az 400 ila 600 yaşında.

Silva, bu bölgedeki dev ağaçların ağırlığının 400 bin tona kadar çıkabileceğini düşünüyor. Bilim insanı, toplam ağırlığın yaklaşık yarısının atmosferden emilen karbondan oluştuğunu ve bunun iklim değişikliğini frenlemede temel rol oynadığını söylüyor.

Ancak uzak ve ücra bir bölgede olmalarına rağmen bu dev ağaçlar da tehdit altında.

Son üç yılda Brezilya Amazon'undaki yıllık ortalama ormansızlaşma, önceki 10 yıla göre yüzde 75 arttı.

Keşif gezisinin düzenlenmesinde rol oynayan çevre grubu Imazon'dan Jakeline Pereira, "Bu keşfi yapmak bizi çok heyecanlandırdı" diye konuştu:

Amazon'un bu kadar korkutucu seviyelerde ormansızlaşmayla karşı karşıya olduğu bir zamanda bu çok önemli.

 

Independent Türkçe, Science Alert, Şarkul Avsat

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU