Radyo teleskop uzaylı ararken Dünya'dan en uzaktaki insan icadını buldu

Kaliforniya'daki Allen Teleskop Dizisi zayıf bir sinyal tespit etse de bunun insan kaynaklı olduğu ortaya çıktı

1977'deki fırlatmadan önce, Voyager Altın Plakları'nı kontrol eden bilim insanları (NASA/JPL-Caltech)

Uzaylıları arayan bir teleskop zayıf ve ilginç bir sinyal yakaladı ama bu, uzaylılardan gelmiyor.

Kaliforniya'daki Allen Teleskop Dizisi, yakın zaman önce yenilendikten sonra 9 Temmuz'da bunun yerine, insanlar tarafından yaratılmış en uzak nesne olan Voyager 1'in sinyalini aldı.

NASA'nın 5 Eylül 1977'de fırlattığı Voyager 1, Neptün'ün yörüngesinin ötesine geçmeden önce Dış Güneş Sistemi'nin nefes kesici görüntülerini temin etti. Voyager saatte 61 bin kilometreden fazla bir hızla bizden uzaklaşmaya devam ederek yıldızlararası uzaya geçti: Uzay aracı şu anda Dünya'dan yaklaşık 23 milyar kilometre uzaklıkta.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu, Dünya'yla Güneş arasındaki mesafenin 150 katından daha fazla. Bununla birlikte uzaktaki sonda, NASA'nın derin uzaydaki uzay araçlarıyla irtibatı korumak için kullandığı ve Dünya'nın dört bir yanındaki bir dizi antenden oluşan, Derin Uzay Ağı'yla düzenli iletişimi sürdürüyor.

Allen Teleskop Dizisi'nin 42 anten çanağı da Voyager 1'in sinyalini saptayabildi ve Güneş'in anlık elektromanyetik etkisi dışında kalan "yıldızlararası ortamın" özellikleri hakkında bilgi göndermeyi sürdüren uzay sondasından gelen yaklaşık çeyrek saatlik veriyi kaydetti.

Seti Enstitüsü'nde doktora sonrası araştırmacı olan Wael Farah yaptığı açıklamada şöyle dedi:

İnsan yapımı en uzak nesne olan Voyager 1'in yenilenmiş Allen Teleskop Dizisi'yle tespit edilmesi, teleskobun yetenekleriyle güçlü yönlerinin mükemmel bir teşhiri ve yenileme programının 2019'da başlamasından bu yana Allen Teleskop Dizisi ekibi tarafından ortaya konan olağanüstü sıkı çalışmanın bir göstergesidir.

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/space

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU