İsveç NATO anlaşması sonrası bir suçluyu Türkiye'ye iade etmeyi kabul etti

Konuya ilişkin açıklama yapan İsveç Adalet Bakanı Johansson, "Bu normal rutin bir konu. Adı geçen şahıs bir Türk vatandaşı ve Türkiye'de 2013 ve 2016 yıllarında dolandırıcılık suçlarından ceza almış" dedi

Fotoğraf: AA (Arşiv)

İsveç hükümeti NATO anlaşmasının ardından dolandırıcılık suçundan aranan bir kişinin Türkiye'ye iadesine karar verdi.

Reuters'a açıklamada bulunan İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson, "Bu normal rutin bir konu. Adı geçen şahıs bir Türk vatandaşı ve Türkiye'de 2013 ve 2016 yıllarında dolandırıcılık suçlarından ceza almış" dedi.

İsveç böylece NATO anlaşmasının ardından ilk defa bir suçluyu Türkiye'ye iade etmiş olacak. Ancak şahsın Türkiye'nin İsveç'e ilettiği listede yer alıp almadığı konusunda bilgi verilmedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Anlaşma kapsamında Türkiye İsveç'e iadesini istediği suçluların bir listesini verdi. Ankara listeyi iletmesinin ardından listedekilerin iadesinin başlamamasından dolayı rahatsızlığını dile getirmişti.

Türkiye'de dolandırıcılık suçundan aranan 30'lu yaşlarındaki bu şahısın geri gönderilmesi, anlaşmanın ardından kamuya açıklanmış ilk suçlu iadesi olacak.

Johansson "Yüksek mahkeme bu konuyu inceledi ve şahsın iadesine engel teşhis eden bir durum olmadığına kanaat getirdi" dedi.

İsveç Adalet Bakanlığı sözcüsü şahsın Türkiye'nin ilettiği listede olup olmadığı sorusuna yanıt vermedi.

Haberi ilk bildiren İsveç televizyon kanalı SVT şahsın Türkiye'de kredi veya banka kartı dolandırıcılığı nedeniyle 14 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

SVT'de geçtiğimiz yıldan bu yana İsveç'te tutuklu bulunan şahsın suçlamaları kabul etmediğini, din değiştirerek Hristiyan olduğu, askere gitmeyi reddettiği ve Kürt kökenli olduğu için hakkında bu cezanın verildiğini söylediği bilgisi yer aldı.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU