Hüseyin Gazi Cemevi Derneği Yönetim Kurulu: Erdoğan'ın ziyareti bilgimiz dışında, dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez

Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada "Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik" denildi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu akşam Ankara’da bulunan Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret edecek.

Pirha'nın haberine göre; sözkonusu ziyaretin organizasyonu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı olan Arif Ali Özzeybek tarafından yapılıyor. Buluşma için hem Ankara hem de Ankara dışından bazı Alevi dedeleri, Bektaşi babaları ve akademisyenlerin de davet edildiği kaydedildi. Buluşmaya katılacak olanların yol ve konaklama masrafları, İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu ise ziyaretin bilgileri dışında olduğunu belirterek, "Dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna duyururuz” açıklaması yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ziyaretin gerçekleştirileceğini basından öğrendiklerini belirten yönetim kurulu üyeleri ortak açıklamalarında "İki gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da bir cemevini ziyaret edeceği haberi medyaya düştü. Bizler de birçok Alevi kurumu gibi bu ziyaretin nerede olacağını, Alevilere karşı inkârcı politikaları sürdüren siyasi iktidarın nerede ve ne zaman bu ziyareti gerçekleştireceğini merak ediyorduk" ifadesine yer verdi.

"Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik"

Açıklamaya şu sözlerle devam edildi:

Hüseyin Gazi Kültür Derneği olarak ziyaretin dernek merkezimizin bulunduğu Hüseyin Gazi Dergâhı’nda olacağını haberden sonra öğrenmiş olduk. Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız’ın kişisel inisiyatifi ile organize edilmiştir. Ziyaret sürecinden ne Vakıf Kurucular Kurulu’nun ne dernek Yönetim Kurulu’nun ne de Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dernek Başkanımız Melih Hız’ın bilgisi bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı her yeri ziyaret edebilir. Ancak bu ziyaretin dayatma şeklinde olmaması beklenir. Dayatma ziyaret sırasında ismi alınan 4 Vakıf yöneticisi dışında kimsenin ziyarette bulunamayacağını da içeriyor. Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik. Bu şekilde oldubitti ile gerçekleştirilen dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez.

"Orada olabilseydik sorunlarımızı ve taleplerimizi yüz yüze dile getirecektik"

Açıklamada, “Biz Yönetim Kurulu olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarında ilk defa gerçekleştirdiği Cemevi ziyareti sırasında orada olabilseydik, kendisine şu sorunlarımızı ve taleplerimizi yüz yüze dile getirecektik” denilerek, şunlar sıralandı:

Yargı kararlarına uyularak inanç ve ibadetlerimizi yerine getirdiğimiz cemevlerinin ibadethane statüsü ve diğer ibadethanelere uygulanan kamusal ayrıcalıklar tanınmalı

AİHM kararları doğrultusunda zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmeli

Alevi-Bektaşi köylerine maddi manevi cebirle cami yapılması uygulamasına son verilmeli ve imamlar geri çekilmeli

Devletçe el konulmuş bulunan Alevi-Bektaşi dergâhları ve inanç merkezleri Alevi-Bektaşi toplumuna devredilmeli

Madımak Oteli ‘utanç müzesi’ olmalı

Kamuda işe alımlarda ve görevde yükselmede ayrımcılığa son verilmelidir.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkabilecek kadar gücü elinde bulunduran tek kişilik hükümetin, yukarda açık olarak yazdığımız talepleri yerine getirebilmesi için bir A4 kâğıdına Cumhurbaşkanı Kararnamesi veya Kararı olarak bu kararları yazdırıp imzalaması yeterlidir.

Bu ziyaretin bilgimiz dışında gerçekleştiğini ve bireysel kararla Dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

 

 

 

Pirha

 

DAHA FAZLA HABER OKU