Elon Musk çalışanların ofise dönmesini istedi ama işler şimdiden ters gitti

Musk uzaktan çalışmayı yasaklamış ve çalışanların haftada en az 40 saat ofiste olması gerektiğini söylemişti

(AFP)

CEO Elon Musk'ın çalışanlara ofise dönmeyi zorunlu kıldığı Tesla'da şirketin bu dönüşe hazır olmadığı bildirildi.

The Information'ın haberine göre çalışanlar park yeri sıkıntısı, masa eksikliği ve yetersiz Wi-Fi'dan mustarip.

Uzaktan çalışmayı daha önce yasaklayan Musk yazılı açıklamasında, "Uzaktan çalışmak isteyenler haftada en az (ve *en azı* kastediyorum) 40 saat ofiste çalışmak zorunda ya da Tesla'dan ayrılırlar" demişti.

Bu, fabrika işçilerinden talep ettiğimizden daha az.

Musk, ilkini takip eden diğer e-postadaysa şunları yazmıştı:

Ne kadar kıdemli olursanız, varlığınız da o kadar görünür olmalı. Bu yüzden bu kadar uzun süre fabrikada yaşadım. Böylece üretim hattındaki kişiler beni de onların yanında çalışırken görebiliyordu. Bunu yapmasaydım Tesla çok uzun zaman önce iflas etmişti.

Elbette bunu mecburi kılmayan şirketler var ama bunlar en son ne zaman harika bir yeni ürün sevk etti ki? Uzun zaman önce. Tesla, Dünya üzerindeki herhangi bir şirketten çok daha heyecan verici ve anlamlı ürünler yarattı ve gerçekten üretti, bunu yapmaya da devam edecek. Bu, telefonla arayarak olmaz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pandemi sürecinde Kovid-19 önlemlerinin başlangıcından itibaren personel sayısı ikiye katlanan şirkette, birçok Tesla çalışanı işlerini evden yürütüyordu. Bazı çalışanların, şirketin Kaliforniya'nın Fremont kentindeki ofisine gitmek için saatler harcamak zorunda kalıyordu.

Musk yakın tarihli bir söyleşide, Tesla'nın değerinin otonom sürüş teknolojisini geliştirip geliştirememesine dayandığını söylemişti.

Musk, bu özelliğin "mutlaka gerekli" olduğunu eklemişti.

Tesla'nın değerinin çok fazla para mı yoksa sadece sıfır mı olduğu arasındaki fark gerçekten de bu.

CEO'nun sızan e-postalarına göre şirket "çok zorlu bir çeyrek" geçirmiş.

Milyarderin diğer girişimi SpaceX yakın zamanda, Elon Musk'ın davranışını eleştiren açık mektubu yazan çalışanları işten çıkarmıştı.

Mektupta, "Elon'un kamusal alandaki davranışı, özellikle son haftalarda sık sık dikkatimizi dağıtıyor ve bizi utandırıyor" denmişti.

CEO'muz ve en önemli sözcümüz olan Elon, SpaceX'in yüzü olarak görülüyor. Elon'un gönderdiği her Tweet, şirketin yaptığı fiili bir kamuoyu açıklaması gibi algılanıyor. Mesajlarının işimizi, misyonumuzu veya değerlerimizi yansıtmadığının ekiplerimize ve potansiyel yetenek havuzumuza açıkça belirtilmesi önemli.

Şirketse buna cevaben mektupla "ilişkili bir dizi çalışanın işine son verdi."

Tesla ve SpaceX, The Independent'ın yorum isteğine yanıt vermedi.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU