Avustralya, sığınmacıları takip etmek için Sri Lanka'ya 4 bin 200 GPS cihazı gönderdi

5 milyon dolar değerindeki cihazlar balıkçı teknelerine takılacak

Avustralya'nın balıkçı teknelerine GPS kararı, Birleşik Krallık'ın uygulamasını duyurmasının ardından geldi (Reuters)

Avustralya, ülkeye kaçak yollardan girmeye çalışanların takip edilip engellenebilmesi için Sri Lanka'ya balıkçı teknelerine takılması amacıyla 4 bin 200 GPS cihazı gönderdi.

Avustralya İçişleri Bakanı Clare O'Neil, salı günü Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'ya düzenlediği ziyarette, "Balıkçı tekneleri yalnızca balıkçılık amacıyla kullanılmalı. Avustralya'yla Sri Lanka'nın yakın işbirliği, bir bota binip Avustralya'ya girmeye çalışanların gümrük görevlilerince tespit edilip durdurulacağı anlamına geliyor" dedi.

Yaklaşık 5 milyon dolar değerinde olduğu bildirilen cihazların, yardıma ihtiyacı olan teknelerin tespit edilmesi ve balık stoklarının seviyesinin belirlenmesi gibi amaçlar için kullanılacağı da belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

O'Neill, açıklamasında Sri Lanka'da Avustralya'nın desteğiyle açılan Balıkçılık Takip Merkezi'nin cihazlar sayesinde insan kaçakçılığı gibi suçlara işaret eden olağandışı tekne hareketlerini ve yasadışı balıkçılık faaliyetlerini de tespit edebileceğini söyledi.

Teknelerine GPS sistemi takılmasını reddeden ya da cihazları söken veya devre dışı bırakanların Sri Lanka yönetimince cezalandırılacağı da bildirildi.

Öte yandan Birleşik Krallık da dün sığınmacılara GPS cihazı verileceğini duyurmuştu.

BK Başbakanı Boris Johnson, uygulamanın sığınmacılarla temasın sürdürülmesi ve bu kişilerin sistemden kaybolmaması için önemli olduğunu savunmuştu.

GPS cihazı takılan sığınmacıların sokağa çıkma yasağına tabi tutulabileceği, belirli yerlerden men edilebileceği ve gözaltına alınabileceği de bildirilmişti.Independent Türkçe, Guardian, Sky News, AA

DAHA FAZLA HABER OKU