Murat Sabuncu: İYİ Parti "beyaz Türklerin" partisi oluyor, AKP'den çok CHP'den oy alıyor

"İYİ Parti daha önceki seçimlerde AKP’nin güçlü olduğu pek çok ilçede büyük bir oy sıçraması yapamamış"

Fotoğraf: AA

T24 yazarı Murat Sabuncu, İYİ Parti’nin CHP’den oy alarak büyüdüğünü ve “beyaz Türklerin partisi haline geldiğini” söyledi.

Sabuncu, bugünkü köşe yazısında İstanbul’da yapılan bir kamuoyu anketi hakkında yazdı. Anketi kimin yaptığını ve anketin künyesini paylaşmayan Sabuncu, “Detayını aktarma iznim olmadığı için sadece gördüğümü ve üzerine konuştuğumu yazayım” dedi ve özetle şunları söyledi:

İyi Parti daha önceki seçimlerde AKP’nin güçlü olduğu pek çok ilçede büyük bir oy sıçraması yapamamış. Partinin oylarını en çok artırdığı yerler ise CHP’nin önde olduğu ilçeler olmuş. Yani İstanbul’da İyi Parti CHP’den alarak büyüyor. Görüşlerini önemsediğim bir analist benzer durumun Türkiye çapında da gözlemlendiğini aktardı. Aynı analist incelediği anketlerle ilgili şu yorumu yaptı: Oylarda bir puan yaklaşık 600 bin kişi anlamına geliyor. İyi Parti’nin yükseldiği kesin ancak bu yüzde 20 üstü anlamına geliyor mu emin değilim.

İstanbul’da anket şirketleri ağırlıklı olarak araştırmalarını şu şekilde yapıyorlar. Ya 39 ilçenin tamamında ya da İstanbul’u üç bölgeye ayırarak. Bir diğer analist bölgesel bakıldığında İstanbul’da İyi Parti’nin oylarındaki ciddi yükselişin görüldüğünü söylüyor. Ancak gerek İstanbul’da gerek Türkiye çapında İyi Parti’nin CHP’den oy aldığını teyit ediyor.

Sabuncu, şu yorumu yaptı:

Evet AKP eriyor. Evet çözümden çok çözümsüzlük üretiyor-vadediyor. Ancak muhalefet henüz AKP içindeki seçmeni kendine çekebilmiş değil. Kararsızlar artıyor. Muhalefetin ana iki partisi birbirinden oy alıyor. İyi Parti Anadolu’daki çabasının dışında büyük şehirlerde bir zamanlar ağırlıklı olarak CHP’ye giden ‘beyaz Türklerin oyunu’ da alıyor. Seçimlere az bir süre kala, etkileri, sonuçları yakından izlemek gerekir.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

 

T24, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU