Yanardağ patlamasının vurduğu Tonga, gelen yardımların ardından atık sorunuyla karşı karşıya

"Yapılacak çok iş var"

Plastik atıklarla boğuşan Tonga'nın nüfusu yaklaşık 108 bin (Leki Lao/Guardian)

Pasifik Okyanusu'nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga'ya yanardağ patlamasının ardından gönderilen yardımlar, atık sorununa yol açtı.

Geri dönüştürülebilir çöplerin toplanmadığı ada ülkesi plastik su şişesi gibi atıklarla boğuşuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

15 Ocak'ta Hunga Ha'apai Adası'nda yer alan Hunga Tonga Yanardağı'ndaki şiddetli patlama ve ardından oluşan tsunami nedeniyle en az 6 kişi ölmüştü.

Doğal afette yaklaşık 80 kilometre uzunluğundaki denizaltı telekomünikasyon kablosu da zarar görmüş, ülkede telefon ve internet hatları kesilmişti.

Tonga'ya bunun ardından 200'den fazla konteyner yardım gönderilmişti. Bunlar arasında yaklaşık 86 bin su şişesi de vardı.

Bu durum, Tonga'nın köylerinin plastik su şişeleriyle dolup taşmasına yol açtı. Ülkenin ayrıca çöp için ayırdığı alan çok sınırlı.

Yardımların getirdiği plastik çöplerin yanı sıra, tsunaminin yol açtığı yıkım, mobilya ve inorganik atıkları beraberinde getirdi. Örneğin en kötü etkilenen köy olan Kanokupolu'da 5 kamyon dolusu çöp toplandı.

Ülkenin atıklarıyla ilgilenen kamu kuruluşu Tonga Waste Authority'nin müdürü Lola Liava'a Tonga, "Kocaman kayalar vardı. Dalgaların bunları nasıl getirdiğini hâlâ bilmiyoruz ama bu kayalar çok büyüktü. Temizleyecek ekipmanımız yoktu" dedi.

Öte yandan ülkede çöplerin kaldırılması ve geri dönüştürülmesi için bazı çalışmalar başladı. Ülkedeki No Pelestiki (Plastiğe Hayır) adlı bir hareketteki gönüllüler geçen ay, 1500'den fazla haenden plastik atık topladı. Bunlar sıkıştırılarak bertaraf edilmek üzere Avustralya'ya gönderilecek.

No Pelestiki'nin kurucusu Eleni Leveni Tevi, halkın bu girişime destek verdiğini ve düzenli hale gelmesini istediğini söyledi. Ancak hareketin, düzenli şejkilde bunu yapacak araçları ve maddi imkanı yok. Tevi, halkın bu yüzden geri dönüştürülebilir çöpleri ayırmaktan caydığını belirtti.

Tonga Waste Authority, plastik ve cam şişelerin toplanması için yeni bir geri dönüşüm hizmeti başlatacaklarını bildirdi. Müdür Tonga şöyle konuştu:

Yapılacak çok iş var. Her şey gibi bu da bir gecede olmayacak. Yıllardır üzerinde çalışıyoruz. Çocuklara çok önem veriyoruz. Sanırım gençler ve çocuklar durumu anlamaya başlıyor. Eve gidip ailelerine öğretebilirler.

 

Independent Türkçe, Guardian, AA

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU