Irak’ta savaş suçu işlemekle suçlanan ABD’li komutan hakkında beraat kararı verildi

ABD Başkanı Trump, Edward Gallagher’ın yargılama sürecinin ivedilikle bitirilmesi gerektiğini söylemişti

8 kez Ortadoğu görevine giden Gallagher'ın birçok madalyası bulunuyor / Fotoğraf: Reuters

ABD’nin San Diego kentindeki askeri mahkeme, ABD Deniz Kuvvetleri’ne Navy Seals Özel Kuvvetleri subayı Edward Gallagher’ı suçsuz buldu.

2017’de Irak’ta bulunduğu sırada savaş suçu işlemekle yargılanan 40 yaşındaki ABD’li komutan sadece “17 yaşındaki ölü bir IŞİD militanı ile fotoğraf çektirmekten” suçlu bulundu.

9 aydır cezaevinde bulunan Gallagher’ın bu suçlamayla en fazla 4 ay hapis cezası alabileceği belirtildi.

ABD ordusunda 8 kez Ortadoğu’da göreve gitmiş olan Gallagher’ın birçok madalyası bulunuyor.

Gallagher’ın avukatları mahkeme sürecinin hem müvekkili hem de silahlı kuvvetlerin itibarını zedelediğini kaydetti.

ABD’li komutan, 2018 yılında kendi biriminden askerlerin şikayeti üzerine gözaltına alınmış ve Irak’ta keskin nişancı ile iki sivilin ölümüne sebep olmakla suçlanmıştı.

 

GALLAGHER EŞİ Reuters
Edward Gallagher'ın eşi Andrea , eşini mahkeme çıkışında karşıladı / Fotoğraf: Reuters

 

Olayın başlangıcı

Söz konusu olay, 2017’de ABD ordusunun Irak ordusuyla birlikte Musul kentini IŞİD’den almak için başlattığı operasyon sırasında yaşandı.

2018’in kasım ayında yapılan duruşmada Gallagher’ın komuta ettiği Alpha timinden birkaç asker, Gallagher’in kendilerinden keskin nişancı tüfeklerinin hassasiyetini azaltmalarını istediğini öne sürmüştü. Alpha askerleri, sivillerin zarar görmemesi için havaya uyarı ateşi açtıklarını ifade etmişti.

Bu ay başında ise askeri doktor Corey Scott, ABD ordusunun gözaltında tutulan IŞİD’li militanı nefessiz bırakarak öldürdüğünü söylemişti.

Scott, Gallagher’in esir alınan IŞİD militanını beklenmedik bir şekilde bıçaklamaya başladığını, bıçak yaralarının tehlikeye yol açacak kadar olmadığını, ancak Gallagher oradan uzaklaşınca yaralı militanın bağlı olduğu oksijen borularını “ona acıdığı için çektiğini” ifade etmişti.

 

ABD Başkanı Doland Trump ise, 30 Mart’ta Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Geçmişte yaptığı hizmetlerden dolayı, Gallagher yargılamayı beklerken daha az kısıtlı bir yere sevk edilecek. Süreç çabuk ilerlemeli” demişti.

Yine bir grup muhafazakar milletvekili, Gallagher’ın serbest bırakılması için kampanya başlatmıştı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU