Yasaklı Demokrasi Arenası yerine Müjdat Gezen'den "Demokrasi Marenası": Uğur Dündar’ın balmumu heykeli ile program yaptı

RTÜK tarafından yasaklanan Demokrasi Arenası yayınlanamadı. Müjdat Gezen, Uğur Dündar’ın balmumu heykeli ile Demokrasi Marenası adlı bir program yaptı

Gazeteci Sedef Kabaş’ın sözleri nedeniyle RTÜK tarafından 5 haftalık yayın yasağı getirilen Demokrasi Arenası bu hafta ekranlara gelemedi. Tele 1’de yayınlanan programın yasaklanması Müjdat Gezen’in sunduğu” Demokrasi Marenası” adlı programla eleştirildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Uğur Dündar’ın balmumu heykeli ile ekrana çıkan Gezen programa "Demokrasi Marenası" programına hoş geldiniz. Bugünkü konuğum Uğur Mündar" diye sözleri ile başladı.

10 dakika süren yayına Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gönderdiği videoyla konuk oldu. Yılmaz Büyükerşen, öğrencilik yıllarında Sakarya Gazetesi'nde görev yaparken yaşadığı bir anıyı şöyle anlattı:

Rahmetli İsmet İnönü'nün bir demeciydi. Saat 11'e 5 kala birinci şubeden gelip yasağı tebliğ ettiler, imzaladık. Asıl işi müretteplik olmayıp da matbaada yazı nasıl dizilir bilenlere yardım da etmek suretiyle biz oraya yasak sayılmayacak bir magazin haberi uydururduk veya elimizde bir klişe varsa koyar, resim çıkarırdık.

Benim aklıma kızgınlıkla geldi. Sayfa birden bire değişecekti, bir şey bulacaktık. Alelacele iri harflerle ‘patlıcan oturtması nasıl yapılır' başlığını taşıyan bir haber koydum oraya ve bastık gazeteyi. Bundan ceza aldık.

İlanımız kesildi. Kağıt tahsisimiz bir-iki ay verilmedi. Sağ partiler ne zaman yönetimi beceremezlerse mutlaka baskıya doğru giderler. Bu baskının birinci şartı da basını susturmaktır.

RTÜK Başkanlığı yaptığı dönemi de anlatan Büyükerşen, “Sansür şimdi de var ama bugünkü teknolojiye, siyasi havaya göre uygulanıyor. Bu sansür uygulayanlardan birisi de maalesef Radyo Televizyon Yüksek Kurulu yerine kurulan Radyo Televizyon Üst Kurulu” dedi.

Müjdat Gezen’in her cuma 18 Dakika programından hemen sonra ‘Demokrasi Marenası' ile TELE 1 ekranında olacağı açıklandı.

 

Tele1, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU