Hüseyin Baş Diyanet'e sordu: Kur korumalı mevduat helal mi, bu konuda nas var mı?

"Döviz Endeksli Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sistemi çerçevesinde hesaba yatırılan paradan elde edilen gelir helal midir?"

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, Diyanet'e “Döviz Endeksli Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sistemi çerçevesinde hesaba yatırılan paradan elde edilen gelir helal midir?" diye sordu / Fotoğraf: BTP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 20 Aralık'taki Kabine toplantısı sonrasında duyurmasıyla döviz kurlarında düşüş sağlayan "Kur korumalı TL mevduatı" sistemi, muhalefetin “örtülü faiz” eleştirilerine neden oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Erdoğan'ın daha öne Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararlarına yönelik yapılan eleştirilere, "Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak nas neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim" şeklinde yanıt vermesi, bakanlar kurulunda alınan TL mevduatlarına döviz getirisi garantisi verilmesi de yeni bir tartışmayı başlattı.

Canikli: Faiz değil, sigorta gibi bir model

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ise uygulamayla ilgili yapılan “örtülü faiz, gizli faiz”şeklindeki eleştirilere şöyle yanıt verdi:

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatı için öngörülen koruma kalkanı faiz değildir. 'Gizli faizin dik alası' hiç değildir. Faizin en belirgin özelliği, ödenecek faiz oranının önceden belirlenmiş ve garantili olarak ödenecek olmasıdır. Kur korumalı TL Vadeli Mevduat Sisteminde ise kur farkının faiz oranından büyük olması halinde aradaki fark ödenmektedir. Faiz kavramıyla hiçbir ortak noktası bulunmamakta olup esas itibariyle sigorta gibi bir güvenlik mekanizmasıdır

diyanetesor.jpg
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, "örtülü faiz" tartışmalarını Diyanet'e yazılı olarak sordu / Görsel: Independent Türkçe

 

BTP konuyu Diyanet'e sordu

​​​​​Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, "gizli faiz" tartışmasını Diyanet'e sordu.

22 Aralık tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'na yazılı olarak müracaat eden BTTP Lideri Baş, "Döviz Endeksli Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sistemi çerçevesinde hesaba yatırılan paradan elde edilen gelir helal midir? Bu konuda nas var mıdır?" diye sordu.

Baş, konuyla ilgil yaptığı açıklamada, "Cevabın takipçisi olacağız" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU