Pfizer ürettiği Kovid 19 hapının yüzde 89 oranında etkili olduğunu açıkladı

Pfizer, ilacın ölüm ve hastaneye yatma sayılarını yüzde 89 oranında engellediğini duyurdu

Fotoğraf: AP

Pfizer firması, korona virüsüne karşı geliştirdiği anti viral hapın yüzde 89 oranında etkili olduğunu açıkladı. Buna göre, son elde edilen laboratuvar verileri hapın Omicron varyantına karşı etkinliğini koruduğuna da işaret ediyor.

Pfizer geçtiğimi ay, hap olarak üretilen ilacın 1200 kişi üzerindeki deneylerinde, hastaneye yatma ve ölümlerin engellenmesinde yüzde 89 koruma görüldüğünü duyurmuştu.

Gazete Duvar'da yer alan ahbere göre; ilacın nihai testlerinin sonuçlarına dair bugün yapılan açıklama, 1000 kişinin daha üzerinde yapılan testleri içeriyor.

Açıklamaya göre, yapılan testlerde Pfizer'in ilacını alan kimse ölmedi. Plasebo grubunda ise 12 ölüm görüldü. İkinci bir klinik deneyin ön sonuçlarına göre de, ilacı kullanan kişiler arasında hastaneye yatma oranı yüzde 70 oranında azaldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pfizer'in ilacı, daha eski bir anti viral olan ritonavir ile birlikte, Kovid semptomlarının görülmesinden kısa süre sonra beş gün boyunca 12 saatte bir alınıyor. İlaç, kullanım onayı verilmesi halinde Paxlovid adıyla satılacak.

Pfizer yetkilisi Mikael Dolsten, bugün açıklanan veriler için "Harika bir sonuç. Devasa sayıda hayatın kurtarılmasından ve hastaneye yatışın önlenmesinden söz ediyoruz. Ve elbette, eğer ilaç enfeksiyondan sonra hızla devreye sokulursa, bulaşmayı da ciddi ölçüde engellememiz mümkün" dedi. Dolsten, son laboratuvar testlerinde ilacın Omicron varyantında da 'diğer endişe verici varyantlar kadar iyi işlediğinin görüldüğünü' söyledi.

Pfizer yetkilisi, ilacın ABD'de kısa süre içinde yüksek risk altındaki kişiler için onay almasını beklediklerini, Avrupa Birliği ve İngiltere ile de görüşme halinde olduklarını da aktardı. Buna göre şirket, ilaçtan bu yıl içinde 180 bin doz, gelecek sene de en az 80 milyon doz üretmeyi planlıyor. 

Şu an ABD'den Kovid-19'a karşı ağız yoluyla verilen bir ilaç bulunmuyor. Pfizer'in rakibi Merck firması, geliştirdiği Covid hapı için acil kullanım onayı talep etmişti. Ancak Merck'ün ilacı, yüksek riskli hastalarda hastaneye yatmayı sadece yüzde 30 oranında düşürüyor.

 

 

Gazete Duvar

 

DAHA FAZLA HABER OKU