Twitter, izinsiz medya paylaşımı yasağı ardından bazı hesapların "yanlışlıkla" askıya alındığını açıkladı

Radikal sağcılar, fotoğraf ve videolarının kaldırılması için Twitter'a şikayette bulunmaya başladı

Twitter'ın paylaşım ve güvenlik politikasında gittiği değişim, bazı kişiler tarafından "uygulanması neredeyse imkansız" olarak eleştirilmişti (Reuters)

Sosyal medya platformu Twitter, yeni uygulamaya koyduğu paylaşım yasağı değişikliğinin ardından beklenmedik bir sorunla karşılaştı. 

Twitter, salı günü kural politikasında bir değişikliğe gidildiğini açıklamıştı. Buna göre kamuya mal olmuş kişiler hariç herhangi bir kullanıcının özel fotoğraf ve videolarının kendisinin izni olmadan kullanılması yasaklanmıştı. Kullanıcının şikayetçi olması durumunda bu içeriklerin platformdan kaldırılacağı bildirilmişti.  

Şirketin duyurusunda yeni uygulamanın "fotoğraf ya da videoların kişileri tehdit veya rahatsız etme amaçlı kullanılmasını engellemeyi" amaçladığı ifade edilmişti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak sosyal medya platformunun kural değişikliği beklenmedik bir sonuç yarattı.

Radikal sağ ve beyaz üstünlükçü gruplar, eylemlerine katılanların kimliklerinin tespit edilmesini sağlayan bazı hesapların, bu yeni kural kapsamında askıya alınması için kullanıcılarından Twitter’a şikayette bulunmasını istedi.

Twitter Sözcüsü Trenton Kennedy, cuma günü yaptığı açıklamada şirketin "ciddi miktarda" şikayet aldığını ve "kuralı uygulayan ekibin birkaç hata yaptığını" bildirdi.

Kennedy, toplamda gelen şikayetlerin sayısını açıklamazken, "bir düzine hesabın yanlışlıkla askıya alındığını" söyledi.

Hatalı işlemlerin düzeltilip düzeltilmediğine dair henüz bir açıklama yayımlanmadı. 

Radikal sağcı ve ırkçı gruplara veya mitinglere katılanların kimliklerinin tespit edilmesini sağlayan bazı hesaplara henüz ulaşım sağlanamadığı bildirildi.

Paylaşım ve güvenlik politikasındaki değişim, pazartesi günü Jack Dorsey'nin CEO'luk görevinden ayrıldığını açıklaması ve yerine şirketin CTO'su Parag Agrawal'in geçmesinin ardından geldi.Independent Türkçe, RT, Washington Post

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU