Surinam Devlet Başkan Yardımcısı maçta oynayınca iki takım da CONCACAF Ligi'nden menedildi

Interpol tarafından aranan 60 yaşındaki Brunswijk, farklı yenilginin ardından rakiplere para dağıtmıştı

Surinam Devlet Başkan Yardımcısı Ronnie Brunswijk, maçta 54 dakika forma giydi (Daily Mail)

Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF), Surinam Devlet Başkan Yardımcısı Ronnie Brunswijk'in, sahibi olduğu takımın formasını giyerek CONCACAF Ligi maçına çıkmasının ardından kararını verdi.

CONCACAF, hem Brunswijk'in takımı Inter Moengotapoe'nin hem de rakibi Honduras ekibi Olimpia'nın bu yılki turnuvadan men edildiğini bildirdi.
 


Konfederasyon, müsabakada dürüstlük kurallarının ciddi şekilde çiğnendiğini kaydetti.

60 yaşındaki Brunswijk, 21 Eylül'de oynanan maçta takım kaptanı olarak sahaya çıkmıştı. Brunswijk'in oğlu Damian Brunswijk de Inter Moengotapoe formasını terletmişti.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Devlet Başkan Yardımcısı Brunswijk'in, 6-0'lık mağlubiyetin ardından rakip takım oyuncularına para dağıttığı görülmüştü.
 


CONCACAF, maçtan bir gün sonra olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Konfederasyon her iki takımı da menetmesinin yanı sıra Brunswijk'in, düzenledikleri herhangi bir maça katılmasını üç yıl boyunca yasakladı.

Soruşturmanın devam ettiği ve olayla ilgili başka kişilerin de cezalandırılabileceği açıklandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ronnie Brunswijk kimdir?

Brunswijk, 1986-1992 yılları arasındaki Surinam İç Savaşı'nda aktif rol oynamıştı. Brunswijk, savaşın ardından kokain kaçakçılığı sebebiyle Hollanda'da 8 yıl, Fransa'da 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Interpol, Devlet Başkan Yardımcısı hakkında 2020'de tutuklama kararı çıkarmıştı. Ancak Surinam yurttaşlarını iade etmediği için bu karar uygulanamıyor.

 

Independent Türkçe, DW, AFP, Gazete Duvar

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU