Blinken: Rusya ile daha faydalı ilişkiler kurmayı umuyoruz ama agresif eylemleri devam etmesi halinde karşılık veririz

İtalyan gazetesi La Repubblica'ya konuşan ABD Dışişleri Bakanı, ABD'ye yönelik siber saldırılara ve tutuklu Rus muhalif Alexei Navalny'ye atıfta bulundu

Blinken Libya'daki Rus ve Türk birlikler sorulduğunda yabancı birliklerin yakında Libya'dan çekileceğini ancak sürecin biraz zaman alacağını söyledi / Fotoğraf: AFP

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Rusya ile daha istikrarlı ve faydalı ilişkiler kurmayı umduğunu ancak Rusya'nın "sorumsuz veya agresif eylemler"e devam etmesi halinde Washington'un karşılık vereceğini açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Blinken İtalyan gazetesi La Repubblica'da yayınlanan söyleşisinde, ABD'ye yönelik siber saldırılara ve tutuklu Rus muhalif Alexei Navalny'ye atıfta bulunarak, "Rusya sorumsuz veya agresif eylemlere devam ederse veya SolarWind saldırıları, seçimlerimize müdahaleler ve Navalny'ye karşı saldırgan tutum gibi eylemlerine devam ederse, o zaman karşılık vereceğiz" dedi.

Blinken Libya'daki Rus ve Türk birlikler sorulduğunda yabancı birliklerin yakında Libya'dan çekileceğini ancak sürecin biraz zaman alacağını söyledi.

Çin ile ilişkiler

Blinken Çin'in ilişkiler konusunda "en karmaşık" ülke olduğunu ancak ABD'nin hiçbir ülkeden iki ülke arasında seçim yapmasını istemeyeceğini ifade etti.

Blinken "Ancak Çin ile, rakip olsun veya ortaklık olsun, ilişkilerde birlikte hareket edersek çok daha etkili olduğumuz doğrudur" dedi.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU