Mollaveisoğlu'nun "Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını özel taksisi gibi kullandı" iddiasına Soylu'dan yanıt: Ücret karşılığı kiralandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Sezgin Baran Korkmaz'a ait uçağı seçim döneminde sıkça kullandığı iddia edildi. Soylu iddia üzerine yazılı açıklama yaptı

Tuncay Mollaveisoğlu, Sezgin Baran Korkmaz‘a ait uçağın seçim döneminde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından taksi gibi kullanıldığını yazdı / Kolaj: Independent Türkçe

Karapara aklamak iddiası ile Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın kullandığı Kanadalı Bombardier firmasının 54 milyon dolar değerindeki TC-YYA kuyruk numaralı Global tipi uçağını kullanan isimler hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da seçim döneminde Korkmaz'ın uçağını sık şekilde kullandığı iddiası üzerine açıklama yapan Soylu, uçağın ücreti mukabilinde kiralandığını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


Cumhuriyet'ten Tuncay Mollaveyisoğlu'nun haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu uçağı özellikle seçim döneminde neredeyse özel taksisi gibi kullanmış... Korkmaz’ın uçan sarayı ile, gazetecilerden bürokratlara çok sayıda “ünlü” ismi özel olarak uçurduğu, özellikle İstanbul, Bodrum arasında bu uçağın durmaksızın sefer yaptığı iddialar arasında.

Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağının Atatürk Havalimanı’nda özel jetler için ayrılan bölümde ‘VIP’ isimlerin uçakları ile burada uçuşa hazır bekletildiğini belirten Mollaveisoğlu, “Korkmaz’ın “özel misafirleri” için bu havaalanı gözlerden uzak ve aynı zamanda süper lüks yolculuk için bulunmaz fırsattı... Kuyruk numarası, uçakların plakası gibidir... Bu uçağın hangi güzergâhlara ne sıklıkla uçtuğu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde (SHGM) kayıtlı... Müdürlükte kayıtlı olması gereken bir liste daha var... o da, özellikle son üç yılda bu uçağın yolcularının kimler olduğu” diye yazdı.

Yolcu defterinde kimler var?

Uçak kaptanlarının tuttuğu yolcu defteri dışında SHGM’de kayıt altında olması gereken listede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ismini görmenin sürpriz olmayacağını belirten Tuncay Mollaveisoğlu, “Çünkü konuştuğum kaynaklarım Soylu’nun özellikle seçim döneminde Sezgin Baran Korkmaz’ın bu süper lüks uçağını kullandığı yönünde” dedi.

Mollaveisoğlu, “Korkmaz’ın Türkiye’deki ünlü yolcu listesi dışında bu uçağın uluslararası seferleri de sorgulanmalıdır... Hangi ülkelere ne sıklıkla gittiği, ne taşıdığı ve kimleri götürdüğü Euro Controll kayıtlarında mevcut” diye yazdı.

Sedat Peker ne demişti?

Hakkında organize suç rgütü lideri olmaktan yeni bir soruşturma başlatılan Sedat Peker, yayınladığı videoda Sezgin Baran Korkmaz hakkında soruşturma yürütülürken İçişleri Bakanlığı'na çağrıldığı ve kendisiyle yapılan görüşmden bir gün sonra yurtdışına kaçtığını iddia etmişti.

Soylu'dan açıklama: Ücretle kiralandı

İçişleri Bakanlığı, Süleyman Soylu'nun 2017 Anayasa Referandumu döneminde kiraladığı uçak hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Cumhuriyet gazetesinin "SBK uçağı kimleri uçurdu?" ve "Soylu, SBK uçağı ile kaç kez uçtu?" başlıklı haberlere yanıt verildi.

Açıklamada, "Söz konusu haberde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, halen kaçak olan SBK Holding’in sahibinin 'kendi özel uçağını özellikle seçim döneminde neredeyse özel taksisi gibi kullandığı iddia ortaya atılmış', bu suretle kamuoyu nezdinde olumsuz bir algı oluşturulması gayreti içine girilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

fatura.jpg
Açıklamada kiralama bedelinin faturası da paylaşıldı

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Faturası ekte paylaşılan uçak kiralama hadisesi; 2017 yılında Ankara’daki bir sivil havacılık şirketinden ücreti mukabilinde yapılmış bir uçak kiralama işlemidir. Seçim yasakları sebebiyle 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu çalışmaları sırasında son bir haftada, esasen İçişleri Bakanlığı’na ait uçak ve helikopterler olmasına rağmen siyasi etik gereği bu araçlar kullanılmamış, seçim çalışmalarında daha önce de zaman zaman yapıldığı gibi, bedeli bizzat İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından karşılanmak suretiyle, en uygun fiyatı veren Söğüt Havacılık A.Ş. adlı ticari işletmeden uçak kiralama yoluna gidilmiştir.

Uçak veya araç kiralama şirketlerinin o an müsait uçağı olmaması durumunda, başka bir şirketten ikincil kiralama yaparak müşterilerinin talebini karşıladığı, sivil havacılıkta sıklıkla rastlanılan ve bilinen bir durumdur. Anlaşıldığı kadarıyla Söğüt Havacılık firması, o an müsait uçağı olmadığı için, Borajet adlı firmadan da uçak temin ederek müşteri talebini karşılama yoluna gitmiştir.

Toplam 12,5 saatlik yurt içi uçuş gerçekleşmiştir. Seçim çalışmaları tamamlandıktan sonra, Söğüt Havacılık A.Ş. tarafından söz konusu hizmete ait fatura düzenlenmiş, Sayın Süleyman Soylu’nun sahibi bulunduğu işyeri adına kesilen faturanın bedeli, yine kendi firmasından ödenerek, süreç tamamlanmıştır.

2017 yılındaki seçim çalışmaları sırasında gerçekleşen bu hadisede, gerek uçak talebi, gerekse hizmetin karşılığı olan ödemenin yapılması sırasında temas edilen tek kurum, Söğüt Havacılık A.Ş.’dir. Bu durumu teyit eden fatura da ekte olup, kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Daha önce Sözcü Gazetesi tarafından dile getirilen ve şimdi de benzer şekilde Cumhuriyet Gazetesi tarafından hangi amaca yönelik olduğu belli olan iftira kampanyasının bir bölümü olarak planlanan bu haberlere karşı, hukuki hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz"

 

Cumhuriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU