Metropoll anketine göre 4 isimden 3'ünün oy oranı Erdoğan'ın önünde

Ankete göre Erdoğan karşısında en yüksek oy oranına sahip olan isim Ekrem İmamoğlu çıkıyor

 Özer Sencar, Metropoll’ün olası bir cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili anketinin sonuçlarını açıkladı /  Kolaj: Independent Türkçe

Son günlerde Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her partinin kwendi adayıyla mı yoksa çatı adayla mı seçime gideceği yönündeki tartışmalar ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çatı aday olması yönündeki öneriler konuşulurken, Metropoll Araştırma şirketinin kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Metropoll’ün olası bir cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmaya göre olası bir cumhurbaşkanlığı seçimi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşirse, İmamoğlu yüzde 49,7 oy alırken Erdoğan yüzde 38,8 oy alıyor.

Aynı seçim Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Erdoğan arasında geçtiği takdirde, Erdoğan yüzde 37,5 oy alırken Yavaş yüzde 49,4 oy alarak Erdoğan’a yüzde 10’dan fazla fark atıyor.

Erdoğan ile İYİ Parti lideri Meral Akşener arasında geçecek bir seçim senaryosunda ise Akşener yüzde 42,5, Erdoğan yüzde 38,5 oy alıyor.

Sadece Kılıçdaroğlu’nun oy oranı Erdoğan’ın gerisinde

Araştırmada yer verilen dört senaryodan yalnızca birinde Erdoğan rakibine karşı daha fazla oy alabiliyor.

Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçeceği varsayılan seçim senaryosunda, Erdoğan oyların yüzde 42,5’ini alırken Kılıçdaroğlu yüzde 39,7’de kalıyor.

oyoranları.jpg
Grafik: Metropoll Araştırma

 

Araştırmanın künyesi

Özer Sencar, 16-21 Nisan tarihleri arasında 28 ilde 1752 kişi ile yapılan görüşme şeklinde yapılan anketin 0,95 güven sınırları içnde olduğunu ve +/- yüzdde 2,34 hata payı ile CATI yöntemiyle gerçekleştirildiğini açıkladı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU