İşte hamile olduğunuzu anlamanızı sağlayacak 12 erken belirti

Tek ipucu adet gecikmesi değil

Hamilelik testlerinde insan koryonik gonadotropin hormonu ölçülüyor (Unsplash)

Genellikle "Hamile miyim?" gibi iki kelimelik bir soruyla başlayan macera, pek çok kişi için hayat boyu süren bir deneyime dönüşüyor. Peki hamilelik test haricinde nasıl anlaşılır?

Bilim haberleri sitesi Live Science, uzmanlara ve araştırmalara dayanarak hamile olduğunuzu anlamanızı sağlayacak 12 erken belirtiyi derledi:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Adet gecikmesi

Hamilelikte ilk ipucu genellikle adet gecikmesi oluyor. Ancak bunun başka nedenleri de var. Örneğin bir kadının adet döngüsü düzensiz olabilir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre aşırı egzersiz, çok fazla kilo almak veya vermek, stres, hastalık ve emzirme adet gecikmesine yol açabiliyor. Ancak emziren kişilerin de hamile kalabildiğini unutmayın.

Yorgunluk

Hamileliğin ilk üç ayında yorgunluk çok yaygın görülüyor. Chicago'daki Prentice Kadın Hastanesi'nde ebe olan Lia Moss, bunun sebebinin büyük ihtimalle hamileliğin erken dönemlerinde progesteron hormonunda yaşanan artış olduğunu belirtti.

Amerikan Hamilelik Derneği'ne göre, kadınlar gebe kaldıktan bir hafta sonra normalden daha halsiz ve uykulu hissedebiliyor.

Hamileliğin erken dönemlerinde vücudun daha yorgun hissetmesinin sebebi, kan hacminin gelişen plasentaya ve fetüse besin sağlamak için artması. Zira bu durum kadının kalbinin daha fazla çalışmasına sebebiyet veriyor.

Öte yandan 2020'de hakemli bilim dergisi BMC Pregnancy and Childbirth'de yayımlanan bir araştırma, yorgunluğa rağmen gebeliğin erken dönemlerinde uyku problemlerinin yaygın olduğunu ortaya koymuştu.

Şişkinlik

Moss, hamileliğin ilk haftalarında kadınların karın bölgesinin daha yumuşak ve şişkin olabileceğini söyledi. Bunun nedeninin muhtemelen yine progesteron hormonundaki artış olduğunu kaydetti.

Kanama

Ebe Moss, kadınların hamile kaldıktan iki hafta sonra az miktarda vajinal kanama veya lekelenme yaşayabileceğini söyledi. Kan renginin pembeyle kahverengi arasında olabileceğini belirten Moss, hafif krampların yaşanabileceği konusunda da uyardı. 

Öte yandan bazı kişiler bu yüzden adet olacağını düşünebiliyor. Ancak yerleşme kanaması diye bilinen bu durum, döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasıyla meydana geliyor. Adet kanamasından daha kısa sürüyor ve çok daha hafif oluyor.

Memelerde hassasiyet

Hamile kaldıktan iki hafta sonra memeler, daha şişkin ve meme uçları daha hassas olabilir. Moss, buna progesteron ve östrojen hormonlarında meydana gelen yükselişin ve bu bölgeye kan akışının artmasının yol açtığını belirtti.

 

 

Hamile olduğunuzu anlamaya yarayacak erken bir ipucu da meme uçlarını çevreleyen bölgenin koyulaşıp büyümesi.

Sabah bulantısı

Moss, hamilelikte mide bulantısının sadece sabah değil günün herhangi bir saatinde yaşanabileceğine dikkat çekti. Hamileliğin 6. ve 12. haftaları arasında mide bulantısı hissedilebileceğini, bazı kişilerin 14. hafta itibarıyla rahatlamaya başlayabileceğini söyledi.

Ruh halinde değişiklikler

Hamileliğin ilk aylarında hormon seviyelerinde meydana gelen değişiklikler, vücudu ve zihni etkiliyor. Dolayısıyla hamileler duygusal gelgitler yaşayabiliyor. Moss bu konuda "Kadınların adet öncesi gerginlik sendromu gibi hissetmesi normal" dedi.

Tuvalet ihtiyacı

Kadınların ilk haftalardan itibaren hamilelik boyunca idrarını daha sık yapması gerekebiliyor. Çünkü böbrekler vücuttaki fazla sıvıyı filtrelemek için daha çok çalışıyor.

Progesteron hormonunun artması da kabızlığa yol açabiliyor. Zira böylece sindirim sistemi yavaşlatılarak fetüse daha fazla besin ulaştırılıyor. Akademik tıp merkezi Mayo Clinic'e göre egzersiz, çok sıvı tüketmek ve lif tüketimini artırmak kabızlığı hafifletebilir.

Baş ağrısı

Moss, baş ağrısının ilk üç aylık dönemde epey yaygın olduğunu söyledi. Bunun açlık veya susuzluğun bir belirtisi olabileceğini kaydetti.

Baş dönmesi

Bazı kadınlar hamileliğin ilk aylarında sersem gibi hissedebiliyor veya baş dönmesi yaşayabiliyor. Ebeye göre bu durum, kan şekerinin düşmesiyle veya susuz kalmayla ilişkili olabilir.

Gece terlemesi

Hamileliğin erken dönemlerindeki kişiler, sıcak basması veya gece terlemesinden mustarip olabiliyor. 2013'teki bir çalışma, kadınların üçte birinden fazlasının hamilelikte bunları yaşadığını ortaya koymuştu.

Ateş

Kaliforniya San Francisco Üniversitesi'nde akademisyen Kathy Lee, hamileliğin metabolizmayı hızlandırdığını ve bu durumun kadınların özellikle uyurken daha sıcak hissetmesine neden olabileceğini söyledi.

Bir araştırmada, hamile bir kişinin ateşinin ilk üç ayda 37,1 santigrat dereceye çıktığı ve doğumdan 12 hafta sonra 36,4 santigrat dereceye düştüğü görülmüştü.

 

Independent Türkçe, Live Science

DAHA FAZLA HABER OKU