Tehlike büyüyor... "Türkiye'de her 4 çocuktan biri obez ya da fazla kilolu"

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe çocuklardaki obezite oranının ciddi seviyelere geldiğini söyledi. "Ülkemizde her dört çocuktan biri ya fazla kilolu ya da obez. Obezite yüzde 10'larda. Dolayısıyla bu çok ciddi bir oran" diyen Meşe, "Bu yaşlardaki obezite maalesef hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkları daha erken yaşlara çekiyor" dedi.

2010'dan beri yürütülen "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında erişkin ve çocuklara yönelik sağlıklı beslenmeyi teşvik eden, hareketli yaşamı artıran müdahalelerin yer aldığı eylem planları hazırladıklarını anımsatan Meşe, sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin obeziteyi, obezitenin diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanserlere yol açabildiğini aktardı.

Meşe, şöyle konuştu:

"Obezite sadece Türkiye'de değil, dünyada artan bir sorun. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 5-19 yaş arası çocuk ve adolesanlarda 340 milyondan fazlasının fazla kilolu olduğu görülmektedir. Ülkemizde her dört çocuktan biri ya fazla kilolu ya da obez. Obezite yüzde 10'larda. Dolayısıyla bu çok ciddi bir oran. Bu yaşlardaki obezite maalesef gelecek yıllarda hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkları daha erken yaşlara çekiyor." 

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU