Sussexlilerin Hillary Clinton'ın eski çalışanıyla işbirliği söylentileri köpürttü: Meghan Markle ABD başkanlığına mı oynuyor?

"Yakın bir dost" geçen sene "Meghan ve Harry unvanlarından vazgeçecek olurlarsa, Meghan başkanlık adaylığını ciddi biçimde düşünecektir" demişti

Daha önce Harry ve Meghan çiftinin Netflix'le çok büyük bir anlaşma yaptığı açıklanmıştı (Reuters)

Meghan Markle'ın olası siyasi geleceğine dair söylentiler, 2016 Hillary Clinton seçim kampanyası Yaratıcı Etkileşim direktörü Genevieve Roth'un Meghan ve Prens Harry ile olan ve yeni gün yüzüne çıkan bağı sonrası daha da güçlendi.

Clinton kampanyasından ayrılan Roth, Invisible Hand (Görünmez El) isimli bir sosyal etki ajansı kurmuştu. Ajans şimdilerde Sussexli çiftin yönettiği Archewell Vakfı'yla işbirliği yapmaya başladı.

Invisible Hand'in LinkedIn hesabından bu sene yapılan paylaşımda, derneğin "Her seferinde bir şefkat eylemiyle tüm topluluklarda sistematik kültür değişimini yönlendirme misyonunda Archewell'e katıldığı" belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Roth, Obama çiftinin başlattığı "Let Girls Learn" ("Bırakın Kızlar Öğrensin") girişiminde de çalışmıştı.

Siyasi kulvara kasım seçimleri öncesinde giren çift, herhangi bir adayı desteklememiş, yalnızca Time dergisi için çekilen bir videoda Amerikalıları oy vermeye teşvik etmişti. Meghan Markle bunun "hayatımızın en önemli seçimi" olduğunu söylemişti.

The Sun, çiftin ayrıca 19 Ekim'de Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'la bir saatlik görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

Eski vücut geliştiricisi, aktör ve Cumhuriyetçi Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger'e atıfta bulunan Demokrat stratejist Mike Trujillo, Archewell Vakfı'nın ABD Başkanlık adaylığı için bir basamak işlevi görebileceğini belirtti.

Trujillo, "Schwarzenegger'in büyük bir okul-sonrası vakfı vardı" dedi.

Onu siyasetle tanıştıran şey bu oldu.

Demokrat stratejist, The Times'e verdiği demeçte, "Meghan, yeni konumuna uygun düşen ve yapmasına izin verilen her şeyi yapıyor ancak kesinlikle ayak parmağını suya sokuyor" dedi.

Ayak parmaklarınızı bir kez suya soktuğunuzda tüm ayağınızı da sokarsınız ve sonrasında kendinizi dizinize kadar girmiş bulursunuz, devamındaysa tamamen suyun içindesinizdir.

Meghan Markle ve Prens Harry daha önce de kasımdaki özel tatil podcast'lerine eski Demokrat Georgia valisi adayı Stacey Abrams'ı konuk olarak davet etmişti.

Meghan Markle, Ağustos 2020'de Marie Claire'a şöyle demişti:

Ses sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu ve sessiz hissetmenin nasıl olduğunu biliyorum. Birçok adam ve kadının sesimizi duyurmamız için hayatlarını riske attığını da biliyorum.

Oy kullandığımızda değerlerimiz eyleme geçiyor ve sesimiz duyuluyor.

Sesiniz, önemli olduğunuzu hatırlatır. Çünkü önemlisiniz. Duyulmayı hak ediyorsunuz.

Vanity Fair bir sonraki ay, geçen yıl eylülde, Meghan Markle'ın "Başkanlık adaylığını ciddi biçimde düşüneceğini" öne sürmüştü.

Dergi, Meghan'ın "yakın bir arkadaşının", "Meghan'ın Amerikan vatandaşlığından vazgeçmemekte bu kadar ısrarcı olmasının sebeplerinden biri de siyasete atılma seçeneğine sahip olmasıydı" dediğini belirtiyor.

Bence Meghan ve Harry unvanlarından vazgeçecek olurlarsa, Meghan Başkanlık adaylığını ciddi biçimde düşünecektir.

Öte yandan Vanity Fair, "iyi konumdaki bir kaynağın" Meghan için, "Siyasetle bir konu olarak ilgilendiğini ve uğraştığı inkar edilemez olmakla beraber, kendi adına siyasi kariyer yönünde hiçbir hırsı yok" dediğini de belirtmişti.

The Independent yorumları için Archewell'le iletişime geçti.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU