Mahmut Tanal: Ziyaretçinin alnında örgüt üyesi yazmıyor, hedef bendim

CHP'li vekil Mahmut Tanal ziyaretine geldikten sonra Meclis polisince gözaltına alınan 2 şüpheliyle ilgili "Çubuk'tan sonra 2. kumpas" dedi

Fotoğraf: AA

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, dün ziyaretine gelen 2 kişinin terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla TBMM girişinde gözaltına alınmalarıyla ilgili hedef gösterildiğini, bu olayın Çubuk'ta CHP liderine saldırıdan sonraki ikinci kumpas olduğunu öne sürdü.

“Haber 5 saat sonra servis edildi”

DHKP-C üyesi oldukları iddia edilen Mulla Zincir ve Eylem Yücel dün akşam “Mahmut Tanal’la görüşeceğiz” diyerek TBMM’ye girdi. Görüşmeden bir süre sonra müdahale eden bir polisi yaralayan şüphelilerin üzerinde bomba düzeneği süsü verilmiş bir parfüm kutusu ve kesici aletler bulundu. Tanal bu olayla ilgili medyanın bir kısmında kendisinin hedef gösterildiğini öne sürerek basın açıklaması yaptı:

"Olay, üzerinden 5 saat geçtikten sonra 'son dakika' haberi olarak basına servis edildiğine dikkatinizi çekmek isterim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, söz konusu şahısları kesinlikle ama kesinlikle tanımıyorum. Hayatımda hiç karşılaşmadım. Tanınan bir milletvekiliyim. Gerekli birimlerden talep edilirse en fazla kartvizit basan, en fazla kartvizit dağıtan, en fazla ziyaretçisi olan milletvekiliyim. Halkın içerisinde dolaşan, halkın tüm sorunlarıyla ilgilenen birisiyim. Vatandaş bana hangi sorunu aktardıysa bunları hep Meclis’e taşıyorum."

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Ziyaretçinin alnında örgüt üyesi yazmıyor”

Tanal, “Bana gelen kişinin kimliğini, kimlerle bağlantısı olduğunu, hangi terör örgütüyle bağlantısı olduğunu, benim vatandaşın GBT’sini sorgulamak gibi görevim ve yetkim yoktur.  Kanunlar bu yetkiyi güvenlik görevlilerine vermiştir” dedi ve şöyle devam etti:

“Ziyaretçinin alnında ‘örgüt üyesi’ yazmıyor. Polislerin GBT sorgulaması sonucunda, şahısların terör örgütleriyle bağlantılarını tespit edip beni uyarmaları gerekirken, bunu yapmamışlardır. Kaldı ki burada iki kişinin giriş yaptığı söyleniyor ancak makamıma kadar kesici ve delici aletle girmesine göz yumulan, yetkili makamlarca izin verilen Mulla Zincir isimli erkek şahıstır. Kadın şahıs makamıma gelmedi, hiç görüşmedim. Bize gelen Mulla Zincir isimli erkek şahıstır.”

“Asıl hedef bendim”

Mulla Zincir'in kendisine Fransa’dan geldiğini söylediğini, hakkında yurtdışına çıkış yasağı olduğunu, kendisine nasıl bir yol izlemesi gerektiğini sorduğunu anlatan Tanal şöyle devam etti:

"Konuştuğumuz mevzu sadece budur. Ona ‘Sen bir hukukçuya gideceksin, benim yapacağım bir şey yok’ dedim. Aslında şahıs kalkmak istemedi. Yani belki burada fırsat bulamadı. Burada bence asıl hedef bendim. Erkek şahıs fırsat kollayıp beni rehin almak istemiş olabilir. Hatta danışmanlarımdan bir tanesi avukattır. Tutulan kayıtlara göre, Mulla Zincir isimli şahsın benden sonra Meclis’ten çıkış saati 12.30’dur. Öğlen saat 12.30’da Meclis dışına çıkıyor, saat 14.50’de Eylem Yücel isimli kadın şüpheliyle birlikte Meclis’te saldırı eylemini gerçekleştiriyor."

“Çubuk’tan sonra ikinci kumpas girişimi”

Tanal Meclis girişinde güvenlik zafiyeti olduğunu söyledi: 

"Güvenlik açığının üzerinde kimse durmuyor. TBMM’ye ziyaretçi olarak gelen bir kişi, kesici ve delici aletlerle nasıl içeri girebiliyor? Güvenlik görevlilerinin işi ne peki? Ziyaretçi kabul salonunda banko sıralarına gelene kadar iki güvenlik kapısı var. İki kapı da X-Ray cihazlarıyla, yüz tanıma sistemleriyle donatılmış. Birinci kontrol noktasından geçiyor, her nasılsa fark edilmiyor. İkinci kapıda da fark edilmiyor, kimse şüphelenmiyor ve makamıma kadar çıkıyor. Dünkü hadise Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’ta şehit cenazesinde linç girişimine maruz kalmasının, partimize yönelik kumpasın ikinci ayağıdır. İlkinde hedef Kemal Kılıçdaroğlu’ydu, ikincisinde hedef Mahmut Tanal’dı."


Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU