47 yıllık birliktelik sona erdi: Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma süreci resmen tamamlandı

Birleşik Krallık'ın geçiş sürecinin bitmesiyle AB ile birlikteliği sona erdi

Fotoğraf: AA

Birleşik Krallık'ın Brexit sonrası başlayan geçiş sürecinin bitmesiyle Avrupa Birliği'yle (AB) 47 yıldır sürdürdüğü tarihi birliktelik sona erdi.

Birleşik Krallık'ın AB'den tamamen ayrılması, saat 23.00'te Big Ben çanının çalınmasıyla duyuruldu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle herhangi bir etkinlik düzenlenmedi.

İki taraf arasında bir çok düzenlemeler yürürlükte

1973'te AB'ye üye olan ve 31 Ocak 2020'de birlikten ayrılsa da Brüksel kurallarına tabi olmayı sürdüren ülke için yeni bir dönem başladı.

İki taraf arasındaki ticaret, seyahat, göç, hukuk ve güvenlik gibi konularda yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Taraflar, 30 Aralık'ta imzalanan serbest ticaret anlaşmasına göre ticari ilişkilerini sürdürecek, Birleşik Krallık, AB mahkemelerinin yetki alanının dışında kalacak.

Birleşik Krallık vatandaşları, AB ülkelerinde süresiz oturma ve çalışma izni hakkını kaybetti. AB üyesi ülkelerin vatandaşları da Krallık'ta ancak gerekli göç koşullarını karşılamaları durumunda yaşayabilecek. 

İngiliz ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bankacılık ve hizmet sektörlerinde ne olacağı konusunda hala belirsizlik bulunuyor.

Bu arada Başbakan Boris Johnson yeni yıl mesajında, AB'den ayrılığa ilişkin "Bu, ülke için harika bir an. Özgürlüğümüzü elimize aldık ve bundan mümkün olduğunda en iyi şekilde yararlanmak bize bağlı." dedi. 

Birleşik Krallık'ta Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU