Biden’dan Trump yönetimine tepki: Şimdiki hızıyla devam ederse halkın aşılanması yıllar sürer

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Başkan Donald Trump'a aşı yaptırması tavsiyesinde bulundu

Fotoğraf: AFP

ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden, Donald Trump yönetiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı dağıtım planının yetersiz kaldığını ve olması gerektiği gibi ilerlemediğini belirtti. 

Biden, ''Aşılama programı şimdiki hızıyla devam ederse Amerikan halkının aşılanması yıllar sürer''  dedi. 

Yeni yıl öncesi Delaware'den halka seslenen Biden gelecek birkaç hafta ve ayın çok zor geçeceğini, belki de salgının en zor dönemi olacağı uyarısında bulundu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD'de Kovid-19'dan günde ortalama 2 bin 200 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Biden, tatil sezonunun ardından ocak ve şubatta ölüm oranlarının daha da artmasını tahmin ettiklerini dile getirdi.

"Yıllar sürer''

Trump yönetiminin salgınla mücadele yöntemini eleştiren Biden, şunları söyledi: 

Trump yönetiminin aşı dağıtma planı yetersiz kaldı, çok gecikti... Uzun zamandır korktuğum ve uyardığım gibi aşı dağıtımı ve yapımı olması gerektiği gibi gitmiyor. Birkaç hafta önce Trump yönetimi aralık sonuna kadar 20 milyon Amerikalıya aşı yapılacağını söylemişti. Aralıkın bitmesine bir kaç gün kala sadece birkaç milyon kişi aşı oldu. Aşılama programı şimdiki hızıyla devam ederse Amerikan halkının aşılanması yıllar sürer.

Biden, kendi yönetiminin tüm Amerikalıların aşıya erişimini sağlayacağını belirterek, göreve geldiği ilk 100 gün içinde 100 milyon aşı taahhüdünde bulundu. 

Trump'a aşı yaptırması tavsiyesi 

Joe Biden ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump'a aşı yaptırması tavsiyesinde bulundu. 

Gelecek birkaç hafta içinde önlemlere dikkat edilmesi durumunda 60 bin ila 100 bin Amerikalının hayatının kurtarılabileceğini belirten Biden, Amerikan halkından maske takmalarını istedi. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU