İngiliz kadın, BAE Hoşgörü Bakanı Nahyan'ın kendisini taciz ettiğini iddia etti

The Sunday Times, Caitlin McNamara adlı kadının Abu Dabi Hay Edebiyat Festivali'nin açılış hazırlıklarını görüşmek üzere çağrıldığı Nahyan'ın villasında tacize uğradığını öne sürdü

Hay Festivali / Fotoğraf: www.independent.co.uk

Bir İngiliz kadının, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek Al Nahyan'ın kendisini taciz ettiği iddiasıyla polise gidip şikayetçi olduğu belirtildi. 

The Times gazetesinin pazar günleri yayımlanan versiyonu The Sunday Times'ın haberine göre, 32 yaşındaki Caitlin McNamara, 69 yaşındaki Al Nahyan'ın cinsel saldırısına uğradığını iddia etti.

Saldırının 14 Şubat Sevgililer Günü'nde, Nahyan'ın özel bir adadaki villasında gerçekleştiğini öne süren McNamara, Abu Dabi Hay Edebiyat Festivali'nin açılış hazırlıklarını görüşmek üzere orada bulunduğunu ifade etti.

Olayın ardından villadan kaçtığını ve doktor annesini arayıp tıbbi tavsiye aldığını öne süren Caitlin Mcmara, "Korkmuştum. Kendilerini kaçıranlar ve hapis tutanların elinden kurtulmaya çalışan Dubaili prenseslere ne yaptıklarını biliyordum. Bu adam, hayatımın her yönünü kontrol ediyordu, uçuşlarım, vizem gibi. Gücünü ve etkisini bilecek kadar (BAE'de) yeterince zaman geçirmiştim" şeklinde konuştu.

Gazetenin haberinde Bakan Nahyan'ın McNamara'yı aramaya devam ettiği, telefon kayıtlarının, olaydan sonraki gün Nahyan'ın 14 kez aradığını ve 16 Şubat Pazar günü de mesaj gönderdiğini ortaya koyduğu iddiasına da yer verildi.

 

Caitlin May MacNamara.jpg
Caitlin May MacNamara / Fotoğraf: caitlinmaymacnamara.com 

 

Travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor

Caitlin McNamara, görüştüğü konsolosluk yetkililerinin, kendisine 'ülkeyi terk etmesi ve polise şikayette bulunmaması, aksi halde gözaltına alınabileceği' yönünde uyarıda bulunduğunu öne sürdü.

Hazırlığında görev aldığı festivalin gerçekleşmesine iki gün kala, 23 Şubat'ta BAE'den ayrılıp Umman'a geçen McNamara, 5 Mart'ta ülkesi Birleşik Krallık'a döndü. 

Gazetenin ulaştığı tıbbi raporda, McNamara'nın, olayın ardından travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) yaşadığı, geceleri tekrarlanan panik ataklar geçirdiği ve uyumakta zorlandığı ifadelerinin yer aldığı belirtildi. 

Polise 3 saat ifade verdi 

İlerleyen günlerde başkent Londra'da polise başvuran kadın, 3 saat görüntülü ifade verdi.

Güvenlik nedeniyle her hafta kadının kontrol edilmesi için bir polis görevlendirildi. 

Korkusunu dile getiren McNamara, "Bakanın gücü ve etkisi, bu ülke (Birleşik Krallık) de dahil olmak üzere dünyanın büyük bir bölümünü kapsıyor" şeklinde konuştu. 

Dava açmak istiyor 

Nahyan hakkında evrensel yargı yetkisi kapsamında Birleşik Krallık'ta dava açıp açılamayacağı araştırılmaya başlandı. 

Bu konudaki hukuki görüşün Kraliyet Savcılık Servisi'ne gönderildiği ancak henüz açıklanmadığı belirtildi. 

Öte yandan McNamara, festival komitesini de kendisine destek olmamakla suçladı. 

Nahyan iddiaları yalanladı

Nahyan, iddialara ilişkin gazetenin sorularını cevapsız bırakırken kendisini temsil eden hukuk bürosundan "Müvekkilimiz, iddia edilen olaydan 8 ay sonra ulusal bir gazete aracılığıyla gelen bu iddia karşısında şaşırmış ve üzülmüştür" denildi. 

 

Nahyan Twitter.jpg
Şeyh Nahyan Mübarek el Nahyan / Fotoğraf: Twitter

 

Dünyanın en zengin kraliyet ailelerinden 

69 yaşındaki Nahyan, Abu Dabi emiri ve BAE Devlet Başkanı olan Halife bin Zayid Al Nahyan'ın da üyesi olduğu aileye mensup. 

Business Insider'a göre, dünyanın en zengin dördüncü kraliyet ailesi olan Nahyan ailesinin İngiltere'de birçok mülkü bulunuyor. Ailenin diğer bir üyesi Şeyh Mansur bin Zayed El Nahyan, Premier Lig kulüplerinden Manchester City'nin sahibi. 

 

Independent Türkçe, AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU