Washington Üniversitesi'nden sağlık uzmanları: Ağustos-Aralık arası Kovid-19'dan 140 bin kişi daha ölebilir

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü'nün tahminine göre 1 Aralık itibarıyla Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden ABD'lilerin sayısı 300 bine ulaşabilir

Dünya genelinde 719 bin kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti (Reuters)

Washington Üniversitesi'nden sağlık uzmanlarına göre ABD'de 1 Aralık itibarıyla  Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 300 bine yükselebilir.

Tahmin, üniversitenin prestijli Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü'ndeki (IHME) sağlık uzmanlarından geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

4,9 milyon bilinen Kovid-19 vakasının görüldüğü ABD şu anda 159 binden fazla virüs kaynaklı ölümle dünyada ilk sırada yer alıyor. IHME'nin tahminini 7 Ağustos ile 1 Aralık arasında 137 bin kişinin daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedebileceğini ortaya koyuyor.

IHME Direkötrü Dr. Christopher Murray, "ABD'de inişli çıkışlı bir durum görüyoruz. İnsanlar bulaşma vakaları arttıkça daha sık maske takıp, fiziksel mesafe bırakıyor. Bulaşmalar azaldıktan kısa süre sonra insanlar savunmalarını indiriyorlar" dedi.

Murray bu iniş çıkış fenomeninin sonbahar boyunca ülkede gözlemlenmesinin süreceğini düşündüğünü de aktardı. IHME, virüsün eski merkezleri Arizona, Kalifornia, Florida ve Teksas'ta bulaşma vakalarının azaldığını belirtti. Ancak Murray bu eyaletlerdeki vakalarda hızlı bir düşüş beklemediklerini de vurguladı. Enstitü Kolorado, Idaho, Kansas, Kentucky, Mississippi, Missouri, Ohio, Oklahoma, Oregon ve Virjinya'da ise bulaşma vakalarının yükseldiğini açıkladı.

Maske 65 bin kişinin hayatını kurtarabilir

Şu anda ABD'de nüfusun yaklaşık yarısının maske taktığını belirten Murray, nüfusun yüzde 95'inin bugünden itibaren maske takması halinde neler olabileceğini de simüle ettiklerini açıkladı.

Buna göre eğer nüfusunun tamamına yakını maske takarsa bu tarihler arasında beklenen 137 bin ölümün yarısı gerçekleşmeyecek ve 66 bin kişinin hayatı kurtulacak.

ABD'li yetkililer ülkedeki koronavirüs vakalarındaki artışın kısmen yaz tatili için yapılan seyahatlerden kaynaklandığını söylüyor.

Ülkenin en üst düzey bulaşıcı hastalık yetkilisi ve Beyaz Saray'ın Koronavirüs Görev Gücü'nde yer alan Dr. Anthony Fauci de CNN'e yaptığı açıklamada "Bu durum gelecekteki sorunun öngörücüsü" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı perşembe günü ABD vatandaşlarına pandemi nedeniyle mart ayında yapılan seyahat etmemeleri tavsiyesini kaldırmıştı.

Ancak ABD vatandaşlarının Avrupa Birliği ve Kanada dahil dünyanın birçok bölgesine seyahati halen kısıtlanmış ya da yasaklanmış durumda.

 

Independent Türkçe, Reuters, NPR

DAHA FAZLA HABER OKU