İletişim Başkanlığı, Ayasofya Camisi için farklı dillerde kitap ve internet sitesi hazırladı

Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hazırlanan kitap, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılışına katılan ziyaretçilere dağıtıldı. 2 ayrı dilde hazırlanan internet sitesi de erişime açıldı

Fotoğraf: AA

İletişim Başkanlığı, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılışı dolayısıyla 3 dilde kitap ve internet sitesi hazırladı.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ayasofya-i Kebir Camii'nin yeniden ibadet açılması dolayısıyla Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde hazırlanan "Ayasoyfa Camii: Fatih Sultan Mehmed Han'ın Emaneti, İnsanlığın Ortak Hazinesi" adlı kitap, cuma namazı için gelenlere dağıtıldı.

"Ayasofya'nın Tarihi ve Muhafazası: Osmanlı'nın Değerli Katkısı", "İstanbul'un Fethi ve Fatih'in Ayasofya Vakfiyesi", "Ayasofya'nın Hukuki Statüsü", "Uluslararası Hukuk Açısından Ayasofya Camii" ve Ayasofya Camii'nin Yeni Dönemde Korunması ve Geliştirilmesi" bölümlerinden oluşan kitapta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülme kararı sonrasında yaptığı Millete Sesleniş konuşmasına da yer verildi.

2 dilde internet sitesi açıldı

İletişim Başkanlığı ayrıca kitaptaki bölümlerden oluşan, Türkçe ve İngilizce dillerinde "ayasofyacamii.gov.tr" internet sitesini de açtı.

Sitede İletişim Başkanlığı arşivinden Ayasofya-i Kebir Camii fotoğraflarından oluşan özel bir bölüm de bulunuyor. 

Sitede Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılışı dolayısıyla vatandaşların Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) memnuniyet ve teşekkürlerini ifade ettikleri mesajların olduğu "Gönüllerde Ayasofya" bölümüne de ulaşılabildiği bildirildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU