Farklı ideolojilere sahip çiftlerin ilişkisi yürür mü?: "Temel değerleriniz uyuşmalı"

Jodie Comer'ın Trump destekçisi biriyle çıktığı haberi manşetlerde yer alırken, Olivia Petter farklı siyasi değerlere sahip insanların bir ilişkiyi sürdürüp sürdüremeyeceğini inceliyor

Sık sık "ekranlarda feminizmin zirvesi" diye tanımlanan Killing Eve dizisinin Britanyalı yıldızı Jodie Commer, Trump kampanyasından James Burke'la birliktelik yaşadığı iddialarının ardından sosyal medya lincinin hedefi oldu (AFP)

Ünlü oyuncu Jodie Comer'ın Trump taraftarı James Burke ile çıkıyor olabileceği söylentileri Twitter'da hoşnutsuzlukla karşılandı. Killing Eve oyuncusunun ilişkisi doğrulanmamış olsa da (bu haber yayımlanırken teyit etmemişti), haberler her iki ismin ve #JodieComerIsOverParty ('#JodieComerBitti) etiketinin sosyal platformda gündeme taşınmasına yetmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

LGBT+ topluluğuna destek açıklaması yapan Comer, Siyahi Hayatları Önemlidir hareketini desteklemek için Instagram hesabını da son haftalarda düzenli olarak kullanıyor. Twitter ahalisi şunu soruyor: Yeni sevgilisi olduğu iddia edilen Burke, zamanında LGBT karşıtı bir konferansta konuşan ve Siyahi Hayatları Önemlidir göstericilerini "haydutlar" şeklinde nitelendiren Amerikan Başkanı'nı destekliyorsa, Comer'in siyasi görüşleriyle Burke'ünküler nasıl uyuşabilir? Tarafların hiçbirinin ilişkileri kamuoyu nezdinde doğrulamadığı bir kenara bırakılırsa, Burke'ün siyasi eğilimleri veya Comer'inkiler, oyuncunun "iptal edilmesi" ('cancelled'; siyaseten doğru davranmadığı düşünülen kişilerin sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyalarla itibarsızlaştırılması -ed.n.)  çağrılarını körüklemeye yetiyor.

Tüm konularda uyuşması beklenmeyen yüksek profilli çiftlere dair başka örnekler de mevcut. Planlı Ebeveynlik isimli sivil toplum kuruluşunu destekleyen Kim Kardashian West'in, kürtaj karşıtı açıklamalarda bulunan eşi Kanye West yakın zamanda anılan STK'nın faaliyetleri için "şeytan işi" demişti.

Yine de kişilerin politik görüşlerine göre uygun bir partner seçme isteği yaygındır. Artık arkadaşlık uygulamalarında ideolojinizi profilinizde belirtebiliyor ve hatta bazılarında siyasi inancınıza uymayan kişileri eleyebiliyorsunuz.

Referandum sürecinde Brexit'in 1,6 milyon ilişkinin sona ermesine neden olduğu yönündeki haberlerin ve muhtemelen "Asla Bir Muhafazakarı Öpmedim" tişörtlerinin hala en çok satanlar arasında yer almasının sebebi var. Öte yandan çalışmalar, insanların kendi siyasi görüşüyle uyuşmayan kimseleri çekici bulmama olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Peki acaba biriyle çıkma kararı verirken ideolojisinin sizinkiyle örtüşüp örtüşmemesinin önemli nedir? Çelişen görüşlere sahip olmalarına karşın ilişkilerini sürdürebilen çiftler de olmalı, değil mi? Peki bunu nasıl başarıyorlar?

Farklı siyasi görüşe sahip iki kişi arasındaki ilişkinin yürüyüp yürümemesi bir dizi faktöre bağlı. Daha açık olmak gerekirse, bu görüşlerin ne kadar yerleşik olduğu ve temel değerlerinizi hangi ölçüde etkilediği önemli. Danışman psikolog Marc Hekster, "Siyasi görüşlerimiz ve bağlarımız genellikle yetiştirildiğimiz çevrede şekillenir ve bu ortamdan etkilenir" diyor.

Gençler çoğu zaman ebeveynlerininkine benzer siyasi fikirleri paylaşır ama bu fikirler yetişkinliğe giden olgunlaşma sürecinde değişebilir.

 

Örneğin, muhafazakar bir evde büyümüş olabilirsiniz. Ama zamanla, dünyayı daha fazla deneyimlemeye ve kendi görüşlerinizi oluşturmaya başladıkça, daha sol eğilimli biri haline gelebilirsiniz. Fakat bu sol eğilimli bir partner isteyeceğiniz anlamını taşımaz.

Hekster devamla, "Siyasi görüşler günlük meselelerde ifade bulabilir" diyor. Yemek masasında ne tartıştığınızdan ibaret değillerdir. Siyasi meseleler hakkında hissettikleriniz, hayatınızdaki ufak ayrıntılardan yaşamınızı değiştirecek kararlara kadar her şeyi etkileyebilir. Örneğin çocukların nasıl yetiştireceğiniz, paranızı nasıl harcayacağınız ve nasıl kişilerle arkadaş olmayı tercih edeceğiniz gibi.

Siyaset evdeki yaşam biçiminizi de etkileyebilir. Mesela, kadın-erkek ilişkilerinde evdeki cinsiyet rollerine yaklaşımınızı etkileyebilir. Kadın birincil bakıcı ve erkek de birincil gelir kaynağı mı olacak?
 

 

Hekster'e göre bu meselelerde uyuşulamaması zorluklara neden oluyor. Bu sorunların üstesinden gelmenin yollarından biri de mükemmel iletişim becerilerine sahip olmaktan geçiyor. Hekster, "Eğer iki kişi bir araya gelir ve hiç siyaset konuşmazsa, siyaset ilişkilerinin bir parçası değilse, bu ileride kaçınılmaz biçimde sorunlara sebep olacaktır. Neticede hepimiz etrafımızdaki siyasi gelgitlerin nüfuzu altındayız, bunlardan etkileniyoruz" diyor.

Kişinin siyasi görüşleri nihayetinde kendisine dair bir parçanın ifadesi, dünyayı ve etrafındakileri görüş biçimidir.

Partnerinizle çeliştiğiniz şeylerin sizin için ne kadar önemli olduğunu kendinize sormanız da kritik önemde. Boris Johnson'un Başbakan'a Sorular'da verdiği tartışmalı bir cevap üzerine yaşadığınız ufak tefek anlaşmazlıklar başka, kemer sıkma politikalarına dair gözyaşlarıyla sonuçlanan günlük tartışmalar başka şeylerdir. 

İlişki psikologu Madeleine Mason Roantree, "İlişkiniz yürüyecekse aranızdaki bağın siyasi görüşlerin üstesinden gelmesi gerekir" diyor.

Karşıdaki kişiye dair bir saygı seviyesi olması, farklı görüşlere sahip olunabileceğine dair bir anlayışın mevcudiyeti gerekir.

Bu, tartışmaya girmekten ne kadar hoşlandığınız gibi basit bir şeye bile bağlı olabilir. Örneğin, farklı siyasi görüşleri üzerinden hararetli tartışmalarla ilişkilerini geliştiren çiftler de olacaktır. Danışman psikiyatr Daria Kuss, bu durumlarda iletişimin anahtar rol oynadığını açıklıyor. 

Partnerler arasındaki iletişimin kalitesi, ilişkinin başarısını belirleyecek en önemli husustur. Değiştirmek istemedikleri farklı partizan bağlılıkları olabilir. Ara sıra fikir ayrışmaları yaşayacakları konusunda anlaşmak  ve siyasi konulardaki diyaloğu en azla sınırlamak, farklı siyasi görüşlere sahip partnerler arasındaki ilişkilerin yürümesine yardımcı olabilir.

Kuss, görüşleri sizinkinden farklı biriyle ilişkinin başlarındaysanız, temel değerlerinizin uyumlu olup olmadığını erken tespit etme önerisinde bulunuyor. Çünkü siyaset ve temel değerler her zaman ayrışık olmayabiliyor:

İlişkinin uzun vadede başarısı için temel değerlerinizin uyuşması gerekir.

Siyasetin nadiren 'sola karşı sağ'dan ibaret olması sebebiyle, ne kadar ufak ayrıntılar olduğuna bakmaksızın karşınızdakinin önyargı ve eğilimleriyle empati kurabilmelisiniz. Hekster, "Brexit bunu bize öğretti" diyor.

Eğer bir çiftin temel değerleri önemli ölçüde ayrışıyorsa, ilişkideki siyasi farklılıklardan çok önce bu değer farklılığı ön plana çıkabilir. Çiftin, söz konusu temel değerler seviyesinde yeterli bir benzeşmeye sahip olması gerekir. Bu durumda, siyasi farklılıklar çatışma ve nihai bir uyumsuzluk yerine uyarım ve ilgi kaynağı halini alabilir.

Hekster, eğer görüşlerinin sizinkiyle örtüşüp örtüşmediğinden emin olmadığınız biriyle ilişkinin başlangıç günlerini yaşıyorsanız erken nabız yoklamanızı tavsiye ediyor. "Ortak bir gelecek görüyorsanız politik olun. Ancak başkasına bakmadan önce kendi siyasi görüşleriniz ve inançlarınızı ele alın. Siyasete tutkulu musunuz ve bunun sizin için manası nedir anlamaya çalışın."

Bugün siyaset, oy pusulasında hangi kutucuğu işaretlediğinizden çok daha fazlası. Dolayısıyla ideolojileri sizden farklı biriyle ilişki kuracaksanız, ne olursa olsun sizin için en önemli olan şeyleri uyumlu hale getirdiğiniz sürece ilişkinizin yürüyebileceğini bilin.


 

* Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style/love-sex

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

Bu makale kaynağından aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. İfade edilen görüşler Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU