Sıcak hava dalgalarının 1950'den beri uzadığı ve sıklaştığı ortaya çıktı

"Son 70 yılda dünya çapında daha fazla ve daha uzun sıcak hava dalgaları görmekle kalmadık, bu eğilim önemli ölçüde ivme de kazandı"

Fransa'da geçen ayki bir sıcak hava dalgası sırasında bir tarla sulanıyor. Tüm dünyada sıcak hava dalgaları daha uzun sürüyor ve daha sık gerçekleşiyor (Pascal Rossignol / Reuters)
 

Uzayan aşırı sıcak dönemlere dair ilk kapsamlı küresel araştırmaya göre, dünya çapındaki sıcak hava dalgaları daha uzun sürüyor ve daha sık gerçekleşiyor.

Araştırma, aşırı sıcaklık olaylarını 1950'den bu yana bölgesel düzeyde analiz etti ve gezegenin hiçbir yerinde sıcak hava dalgalarında önemli bir düşüş yaşanmadığını gösterdi. 

Bu çalışma, sıcak hava dalgalarındaki değişikliklerin insan kaynaklı iklim krizinden dolayı artmakla kalmadığını, aynı zamanda ivme kazandığını da tespit etti.

ARC İklim Aşırılıkları Mükemmeliyet Merkezi'nden araştırmanın başyazarı Sarah Perkins Kirkpatrick, “Son 70 yılda dünya çapında daha fazla ve daha uzun sıcak hava dalgaları görmekle kalmadık, bu eğilim önemli ölçüde ivme de kazandı” dedi.

Sıcak hava dalgalarının insan sağlığı ve tarım üzerinde etkileri de dahil olmak üzere sayısız olumsuz etkisi var ve daha sık, daha yoğun orman yangınlarına yol açabiliyor.

Aşırı sıcaklık olaylarının en kötü yaşandığı bölgeler, iklim krizinin orantısız olarak daha olumsuz etkilerini deneyimleyen bölgeler.

Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmada, tekil sıcak hava dalgaları ve mevsimlerine ne kadar ısı sıkıştırıldığını ortaya çıkarmak için yeni bir ölçü de ortaya kondu: Kümülatif ısı. Bu rakam da ayrıca artıyor.

En önemlisi de çalışma, kümülatif yoğunlukla tanımlandığı üzere, en yoğun sıcak hava dalgası mevsimlerinin 2000'den bu yana yaşandığını tespit etti.

Dr. Perkins Kirkpatrick şöyle konuştu:

Kümülatif ısı, her 10 yılda ortalama 1-4,5 derece artarak benzer bir ivme gösteriyor ancak Ortadoğu, Afrika ve Güney Amerika gibi bazı yerlerde bu eğilim 10 yılda 10 dereceye kadar çıkıyor.

Avustralya'nın en yoğun sıcak hava dalgası mevsimi boyunca fazladan 80 derecelik kümülatif ısı deneyimlendi. Sibirya ve Akdeniz'deki en aşırı mevsimlerde ise fazladan 200 derecelik kümülatif ısı görüldü.

Alaska, 150 derecelik fazladan ısının katkısıyla en kötü mevsimini geçirdi.

Çalışmaya göre, ivme kazanmayan tek sıcak hava dalgası ölçüsü, sıcak hava dalgaları boyunca ortalama sıcaklığı ölçen sıcak hava dalgası yoğunluğu oldu.
Bilim insanları bunun, dünya çapında sıcak hava dalgasının görüldüğü gün sayısının artmasından ve bunların daha uzun sürmesinden kaynaklandığını söylüyor. Ortalama sıcaklık daha uzun sıcak hava dalgalarında ölçüldüğünde, yoğunluktaki herhangi bir değişikliğin tespit edilmesi de zorlaşıyor.

Ortalama sıcak hava dalgası yoğunluğundaki tespit edilebilir bir artış, sadece Güney Avustralya'da ve Afrika ile Güney Amerika'nın bazı bölgelerinde görüldü.

Araştırmacılar, bölgesel düzeyde, doğal değişkenliğin sıcak hava dalgaları üzerinde büyük etkileri olabileceğini keşfetti. Bu değişkenlik sıcak hava dalgası eğilimlerine baskın gelebiliyor. Bu nedenle birkaç 10 yıldan kısa olan bölgesel eğilimler genellikle güvenilir değil.

O yüzden araştırmacılar, eğilimlerin 1950 ve 2017 arasındaki 10 yıllık aralıklarda nasıl değiştiğini inceledi.

Değişiklikler çarpıcıydı. Akdeniz'de 10 yıllık aralıklarla yapılan ölçümlerde sıcak hava dalgalarında önemli bir artış görüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

1950'den 2017'e kadar, Akdeniz'deki sıcak hava dalgalarında her 10 yılda iki günlük artış yaşandı. Araştırmacılar çalışmayı 1980 ve 2017 arasına daralttığında bu eğilim her 10 yılda 6,4 güne ulaştı.

Sıcak hava dalgası eğilimleri farklı bölgelerde çeşitlilik gösterdi. Amazon, Kuzeydoğu Brezilya, Batı Asya ve Akdeniz'deki sıcak hava dalgalarında ani değişiklikler mevcut.

Güney Avustralya ve Kuzey Asya'daki sıcak hava dalgası eğilimlerinde de değişiklikler görülüyor ama bu değişimler daha yavaş ilerliyor.

Genel olarak araştırma, aşırı sıcaklardan en çok etkileneceklerin, altyapının daha güçsüz olduğu savunmasız ülkeler olacağını tespit etti. 

Bulgular, insan sağlığı ve enerji arzı üzerinde etkisi olacak kronik ısı maruziyetiyle başa çıkmak için stratejiler geliştirilmesi gerektiğine ve kümülatif ısının ayrışmasının ne gibi etkileri olacağına dair ileri araştırmalara ihtiyaç duyulduğuna işaret ediyor.

Kirkpatrick, “İklim bilimcileri, küresel ısınmanın açık işaretinin sıcak hava dalgalarındaki değişiklikle görüleceğini uzun zamandır tahmin ediyor” dedi ve "bu olayların, küresel ısınmanın artık hayatımızda olduğunun ve ivme kazandığının kesin göstergeleri olduğunu" sözlerine ekledi.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/environment

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU