Soylu: Balkonda müzik yaparak sevgi dünyasında yaşadığımızı iddia eden dünya, İdlib'de yaşananlara sırt dönmemelidir

İdlib'deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Soylu, "Türkiye, sağlık sisteminden kamu yönetimine kadar dünyada bu süreci en başarılı yöneten ülke olmuştur" dedi

Soylu, Hatay'da İdlib İnsani Yardım Toplantısı'na katıldı / Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye'nin İdlib kentinde yaşananlara ilişkin, "İdlib meselesi her ne kadar virüs yüzünden kısmen gündemden düşmüş olsa dahi, ne yazık ki buradaki şartlar kendi kendine iyileşmiş veya bu mesele çözülmüş değildir" değerlendirmesinde bulundu.

"Balkonda müzik yaparak alkış tutan dünya İdlib'e sırt dönmemelidir"

"Hem bizim yanı başımızda hem dünyanın gözü önünde ciddi bir insanlık dramı yaşanmaktadır" diyen Soylu, şöyle devam etti:

"Koronavirüs günlerinde balkonlarda birbirine müzik yaparak, alkış tutarak bir sevgi dünyasında yaşadığımızı iddia eden dünya, İdlib'de yaşananlara sırt dönmemelidir. Bir kere herkes şunu iyi anlamalıdır ki buradaki problem sadece Türkiye'nin ve burada zorluklarla karşı karşıya kalmış insanların problemi değildir, tüm dünyanın ve insanlığın problemidir"

Bakan Soylu, Türkiye'nin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede başarılı bir süreç yönettiğini, "Sağlık sisteminden kamu yönetimine kadar dünyada bu süreci en başarılı yöneten ülke olmuştur" sözleriyle ifade etti.

Kamplarda vaka yok

Türkiye'nin göç dalgası içerisinde koronavirüs sürecini başarıyla yönettiğini belirten bakan, "Aldığımız önlemler sayesinde Suriyeli göçmenlerle ilgili virüs anlamında vaka ve bulaşma noktasında herhangi bir tehlike yaşanmamıştır. Kamplarımızda, geri gönderme merkezlerinde, göçmen vatandaşlarımızda herhangi bir tehlike yaşanmamıştır" şeklinde konuştu.

İdlib'de 5 Haziran'da zırhlı ambulans aracına yapılan saldırı neticesinde Piyade Uzman Onbaşı Ercan Zengin şehit olmuş, bir asker de yaralanmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU