UEFA Başkanı Ceferin'den iddialı sözler: EURO 2020'nin seyircili oynanacağına 1 milyon dolara bahse girerim

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, futbolun normale döneceği konusunda iddialı konuştu. Ceferin önümüzdeki seneye ertelenen EURO 2020’nin seyircili oynanacağını düşündüğünü kaydetti

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, maçların seyircili oynanacağından umutlu / Fotoğraf: Reuters

Avupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Aleksander Ceferin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen veya iptal edilen futbol liglerinin geleceğine dair açıklamalarda bulundu.

Gelecek sezon maçların seyircili oynanması konusunda umutlu olduğunu ve yaşanan salgından her ülkenin dersler çıkardığını kaydeden Ceferin, şöyle konuştu: 

Bu virüsün sonsuza kadar süreceğini düşünmüyorum. Hatta birçok insanın düşündüğünden çok daha çabuk düzelecek her şey. Önümüzdeki sene oynanacak olan EURO 2020’nin de seyircili oynanması konusunda umutluyum. Bu konuda 1 milyon dolara bahse girerim. Artık virüs konusunda çok fazla şey biliyoruz ve hazırız. Yetkililerin tavsiyelerini takip edeceğiz. Ancak şahsi olarak maçların çok yakında seyircili şekilde oynanacağından eminim.

"1. ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra futbol değişmedi”

Futbolun tarihine bakıldığında 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı’ndan sonra  bile futbolun değişmediğini belirten Ceferin, koronavirüsün de futbolu değiştiremeyeceğini ileri sürdü. 

"Bu yeni bir deneyim ve bundan kurtulduğumuzda işler normale dönecek” diyen UEFA Başkanı, 2021-2022 sezonunda başlatılması planlanan Avrupa Konferans Ligi’nin de ertelenmeyeceğini sözlerine ekledi.

 

EURO 2020 Koronavirüs-Reuters.jpg
Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen EURO 2020'nin 1 milyar 900 milyon euroluk ekonomik kayba neden olacağı belirtiliyor / Fotoğraf: Reuters

 

Ne olmuştu?

UEFA, 17 Mart'ta gerçekleştirdiği toplantıda EURO 2020'nin Kovid-19 salgını gerekçesiyle 2021 yılına ertelendiğini duyurmuştu. 

EURO 2020'nin 11 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılması kararlaştırılmıştı.

12 farklı ülkede yapılması planlanan ve uzun süredir hazırlıkları yapılan EURO 2020'nin ertelenmesinin UEFA'ya maliyeti sponsorluk, bilet satışı ve yayın haklarından doğacak gelirlerde eklenince 1 milyar 900 milyon euro olacağı belirtilmişti.

EURO 2020, İtalya’nın Roma Olimpiyat Stadı’nda Türkiye'yi ağırlayacağı maçla başlaması ve Bakü, St. Petersburg, Kopenhag, Amsterdam, Bükreş, Londra, Glasgow, Bilbao, Dublin, Münih ve Budapeşte gibi şehirlerde finallerle birlikte 51 maçla sona ermesi planlanıyordu.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU